Poloha a geografie Lanzarote

Poloha a rozloha Lanzarote

Lanzarote je nejsevernější a zároveň nejvýchodnější z hlavních Kanárských ostrovů. Leží kousek od Fuerteventury a zhruba 130 kilometrů od západního pobřeží Afriky. Je asi 60 kilometrů dlouhý a 27 kilometrů široký, celková rozloha 846 kilometrů čtverečních ho činí čtvrtým největším z Kanárů. Nejvyšší bod Peňas del Chache dosahuje výšky 670 metrů.

Povrch Lanzarote

Lanzarote je vulkanického původu a jeho sopečné tunely patří k divům přírody. Na ostrově najdete okolo 100 sopek a přes 300 kráterů — nejvíce v národním parku Timanfaya. Více než třetinu ostrova pokrývá černá láva a šedý tuf, strusky a vulkanický písek. Severní a západní pobřeží se prudce svažuje do moře, na východě a na jihu se naopak táhnou dlouhé, bílé pláže.

Spanelsko-08-Lanzarote-Lanzarote-je-na-prvni-pohled-sopecny-ostrov.jpg

Obyvatelstvo Lanzarote

Na Lanzarote žije kolem 150 tisíc obyvatel. Dominantně převažuje katolické vyznání. Pravidelné mše (misa) se konají ve španělském, anglickém i německém jazyce. Navštívit můžete kostely v Playa Blanca, Tias nebo v Macher. Největší město Arrecife má přes 60 tisíc obyvatel.

Lanzarotskou ekonomiku táhne cestovní ruch

Ještě před pár lety tvořilo základ obživy místních obyvatel zemědělství, pastevectví a rybolov. Dokázali zúrodnit i neplodnou lávovou půdu, a tak se mohl začít pěstovat česnek, cibule, brambory a vinná réva. Hlavním problémem zemědělství tady však není vulkanická půda, nýbrž voda, které je po celém ostrově nedostatek.

Dnes představuje cestovní ruch nejdůležitější a takřka jediný zdroj příjmů ostrova. Lanzarote se snaží udržet kvalitu svých služeb a tím uspět v konkurenci s jinými turistickými destinacemi. Výstavba dalších hotelových komplexů se na ostrově už řadu let nepovoluje.