Poloha a geografie Turecké riviéry

Poloha Turecké riviéry

Středomořské pobřeží se především v oblasti mezi tureckými městy KemerAntalya a Alanya pro své dlouhé písečné pláže a neustálý sluneční svit nazývá Turecká riviéra. Hlavní město Ankara je odsud vzdáleno asi 500 kilometrů severním směrem, ostrov Kypr na opačnou stranu asi o polovinu méně.

Geografie Turecké riviéry

Tureckou riviéru chrání pohoří Taurus, které zadržuje dešťové mraky a navíc tvoří jedinečnou, malebnou kulisu prosluněným plážím. U města Manavgat ústí do Středozemního moře stejnojmenná řeka s peřejemi a dalšími přírodními krásami v okolí. K dalším významným letoviskům patří Belek, Side, Incekum a Konakli.

Ekonomika a náboženství v oblasti Turecké riviéry

Nejdůležitější hospodářskou činnost představuje pro Tureckou riviéru cestovní ruch. Ve vnitrozemí (Anatolie) se daří zemědělství (chov ovcí, koz a krav, koní a oslů). Z průmyslu stojí za zmínku těžba černého a hnědého uhlí, zemního plynu, mědi, chromu, olova a uranu. Vyváží se především potraviny a textilní výrobky, dováží se hlavně stroje, paliva či dopravní prostředky.

01-Turecko-Turecka-riviera-Dlouhe-pisecne-plaze-a-krasne-more,-to-je-Turecka-riviera.jpg

Dominantním náboženstvím v oblasti Turecké riviéry je samozřejmě islám. Na Turecké riviéře můžete navštívit téměř kteroukoliv mešitu, raději ale vynechte dobu modliteb, především o pátcích. Do mešity nesmíte vkročit v šortkách nebo v minisukni, ženy by měly mít zakrytá i ramena a vlasy. Ačkoliv to není oficiálně povinné, je slušné nechat za prohlídku drobný obnos.