Geografie a obyvatelstvo Spojených arabských emirátů

Spojené arabské emiráty se rozkládají na ploše necelých 84 000 kilometrů čtverečních ve východní části Arabského poloostrova. Země je asi stejně rozlehlá jako Portugalsko. Na jihozápadě sousedí se Saudskou Arábií, jejich jihovýchodním sousedem je Omán a ze severu je omývají vlny Perského zálivu. Pobřeží státu je lemováno spoustou ostrovů. Na jednom z těch větších leží i metropole státu, jeden a půl miliónové Abú Dhabí, které je rovněž největším emirátem.

SAE-Velkou-cast-uzemi-Arabskych-emiratu-tvori-pisecna-poust.jpg

Povrch Spojených arabských emirátů tvoří nížina, z převážné části (čtyři pětiny) pokrytá pouští, která u pobřeží přechází v solné pláně. Poušť je ale čím dál tím více uměle vytlačována novými stavbami a technickým pokrokem. Podél pobřeží leží desítky většinou neobydlených ostrůvků, přesto vznikají ostrovy umělé. Jedinou vyšší pahorkatinou je masiv Al-Hajar na hranicích s Ománem, kde lze oproti vyprahlému zbytku země narazit i na souvislejší zelenou vegetaci.

Nejslavnější emirát

Státní celek SAE je složený ze sedmi federačních uskupení, emirátů, z nichž nejznámější je bezesporu ten druhý největší, velkolepé město Dubaj a jeho okolí. Spojené emiráty mají přes 9 miliónů obyvatel. Většina se soustřeďuje na pobřeží, poušť je téměř neobydlená. Přes 60 % místních obyvatel tvoří Asiaté (Indie, Pákistán, Bangladéš, Filipíny, Srí Lanka), pouze necelá pětina obyvatel jsou rodilí Emirátčané, 10 % místních má arabský původ a 4 % populace pochází z Velké Británie. Mezi náboženstvími převládá islám a částečně hinduismus.


Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím