1. Fischer.cz
  2. Bulharsko
  3. Poloha a geografie

Poloha a geografie Bulharska

Bulharsko má rozlohu 110 910 kilometrů čtverečních a nachází se na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě. Sousedí s pěti zeměmi: na severu s Rumunskem, na západě se Srbskem a Makedonií, na jihu s Řeckem, na jihovýchodě s Tureckem. Jeho východní hranici tvoří vody Černého moře.

Z bulharských hor až dolů k Černému moři

Bulharsko je země plná krásných pláží, ale i horských masivů a údolí. Střed jeho území protíná od západu na východ pohoří Stará Planina. Směrem na jih od hlavního města Sofie se nachází horský masiv Vitoša.

Bulharsko-Bulharska-krajina-je-rozmanita,-ale-vzdy-uzasna.jpg

Hornatý je také jihozápad Bulharska, kde se vypíná mohutné pohoří Rila s nejvyšší horou Balkánského poloostrova Musala měřící 2 925 metrů. Severním směrem se táhne Dolnodunajská nížina a jižním Hornothrácká nížina.

Černomořské pobřeží je v Bulharsku dlouhé 378 kilometrů a sahá od rumunské hranice na severu až k hranicím Turecka na jihu. Nabízí překrásné pláže s bílým pískem, rozmanitou přírodu, téměř tropické lesy a močály plné vzácného ptactva. Zde, na rozhraní Evropy a Asie, se mísí národy a kultury více než 3 000 let. Setkáte se tu s thráckými hrobkami, řeckými chrámy, římskými lázněmi i byzantskými pevnostmi.

Obyvatelstvo Bulharska

Bulharsko má kolem 7,5 milionu obyvatel, z nichž tvoří zhruba 10 % Turci a 5 % Romové. V metropoli Sofie žije 1,4 miliónu obyvatel. Turecká menšina je poměrně významná, proto v oblastech, kde jsou převážně Turci, se v úředním styku toleruje kromě bulharštiny také turečtina. Tomu odpovídá i náboženské složení. Přes 80 % Bulharů vyznává pravoslavnou církev, více než 10 % obyvatel jsou muslimové.