1. Fischer.cz
  2. Bulharsko
  3. Poloha a geografie

Poloha a geografie Bulharska

Zeměpis Bulharska

Poloha

Bulharsko má rozlohu 110 910 kilometrů čtverečních a nachází se na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě. Sousedí s pěti státy: na severu s Rumunskem, na západě se Srbskem a Makedonií, na jihu s Řeckem, na jihovýchodě s Tureckem. Jeho východní hranici tvoří vody Černého moře.

Povrch

Bulharsko je země plná krásných pláží, ale i horských masivů a údolí. Střed jeho území protíná od západu na východ pohoří Stará Planina. Směrem na jih od hlavního města Sofie se nachází horský masiv Vitoša.

Bulharsko-Bulharska-krajina-je-rozmanita,-ale-vzdy-uzasna.jpg

Hornatý je také jihozápad Bulharska, kde se vypínají mohutná pohoří Pirin a Rila s nejvyšší horou Balkánského poloostrova Musala (2 925 m n. m.). Severním směrem se táhne Dolnodunajská nížina a jižním Hornothrácká nížina.

Mořské pobřeží

Černomořské pobřeží je v Bulharsku dlouhé 378 kilometrů a sahá od rumunské hranice na severu až k hranicím Turecka na jihu. Nabízí překrásné pláže s bílým pískem, rozmanitou přírodu, téměř tropické lesy a močály plné vzácného ptactva.

Obyvatelstvo Bulharska

Bulharsko má kolem 7 milionů obyvatel (v metropoli Sofie žije 1,3 miliónu obyvatel), z nichž tvoří zhruba 10 % Turci a 5 % Romové. Turecká menšina je poměrně významná, proto v oblastech, kde žijí převážně Turci, se v úředním styku toleruje kromě bulharštiny také turečtina. Tomu odpovídá i náboženské složení. Přes 80 % Bulharů vyznává pravoslavnou církev, více než 10 % obyvatel jsou muslimové.

Zde, na rozhraní Evropy a Asie, se mísí národy a kultury více než 3 000 let. Setkáte se tu s thráckými hrobkami, řeckými chrámy, římskými lázněmi i byzantskými pevnostmi.