Doprava na Cookových ostrovech a jak se přepravovat

Veřejná doprava na Cookových ostrovech

Veřejná doprava funguje jen na ostrově Rarotonga. Autobusy jezdí po hlavní silnici okolo ostrova v obou směrech během celého dne až do večera a zastaví kdekoliv na mávnutí. Řidiči jsou vždy velmi vstřícní a usměvaví a jízdné není drahé.

Doprava na Cookových ostrovech: i jízda na skútru je na Cookových ostrovech skvělým zážitkem.

Uprostřed Tichého oceánu nelze očekávat vysoký komfort veřejné dopravy, autobusy pamatují letopočet před klimatizací a investice do zkvalitnění veřejné dopravy nejsou nijak závratné. Jízda místními busy je ale skvělým zážitkem a perfektním způsobem, jak poznat krásy „Raro“ a potkat se s místními. Individuálně si lze autobus objednat na noční prohlídku ostrova, při které uvidíte, kam se soustřeďuje noční život na ostrově.

Podívejte se, kam se vám zlíbí, na skútru či na kole

Skútr, nejoblíbenější dopravní prostředek na Cookových ostrovech, využívají denně místní i turisté. Řidič skútru musí být starší 16 let a mít platný řidičský průkaz. Bezpečnostní přilba je povinná pro řidiče a spolucestující pouze na ostrově Rarotonga, na ostatních ostrovech lze jezdit i bez helmy. Nejvíce půjčoven najdete v hlavním městě Avarua.

Stejně snadno jako skútr si lze vypůjčit i kola, na kterých můžete prozkoumat panenskou tropickou přírodu přímo v jejím nitru. Pokud vás láká džungle Rarotongy, ale netroufáte si vyrazit na vlastní pěst, využijte nabídky speciálních cyklovýletů s průvodcem dle své fyzické kondice. Cena navíc většinou zahrnuje oběd a nápoje, nechybí ani zastávka na koupání.

Půjčovny aut na Cookových ostrovech

Ideální řešení, jak cestovat po Cookových ostrovech nezávisle, nabízejí autopůjčovny. Cookovy ostrovy akceptují řidičské průkazy vydané v zemích Evropské unie, tedy i české. Lze si ovšem vypůjčit pouze skupinu vozů, pro kterou máte oprávnění. Řidič musí být starší 21 let a mít platný řidičský průkaz alespoň jeden rok. Autopůjčovna zpravidla vyžaduje kromě řidičského průkazu také předložení potvrzené hotelové rezervace a platnou kreditní kartu. Autopůjčovny se nacházejí výhradně na ostrovech Rarotonga a Aitutaki.

Dopravní předpisy a praktické dopravní informace

Na Cookových ostrovech se jezdí vlevo, pásy jsou povinné pro všechny cestující. Řidič je povinen mít u sebe veškeré dokumenty k vozidlu a řidičské oprávnění. Vzhledem k tomu, že na žádném z ostrovů nejsou semafory, dávejte si pozor zejména na křižovatkách. Většina silnic i menších komunikací je na dobré úrovni a bez poplatků.

Komunikace na hlavním ostrově Rarotonga jsou na velmi slušné úrovni.

Čerpací stanice na Cookových ostrovech fungují od 9 do 20 hodin 7 dní v týdnu. Ceny benzínu se pohybují v přepočtu okolo 40 Kč za litr.

Výlety lodí

přístaviště na ostrově Rarotonga si můžete udělat celou řadu výletů a okružních cest na okolní ostrovy a za mnohými atrakcemi. Lodě vyplouvají brzy z rána a vracejí se v pozdějších odpoledních hodinách.

Letadlem na okolní Cookovy ostrovy

Popadne-li vás chuť objevovat krásy vzdálenějších Cookových ostrovů (Mauke, Mangaia, Mitiaro, Atiu atd.), jediným způsobem, jak se na ně v rozumném čase dostat, je využít místní leteckou linku Air Rarotonga. Dobrou zprávou je, že let zpravidla trvá maximálně hodinu.