Praktické informace z Filipín

Moře, příroda, památky… Filipíny jsou nádherná exotická země, jako stvořená pro nezapomenutelnou dovolenou, plnou nevšedních zážitků. Abyste si ji dostatečně a v klidu užili, je nutno dodržovat několik praktických hygienických a bezpečnostních zásad.

Elektrický proud

Elektrická síť v zemi je sice 220 V/60 Hz, avšak vesměs tu narazíte na americký typ zásuvek pro zástrčky se dvěma či třemi plochými kolíky. Pro evropské přístroje je nutný adaptér.

Filipiny-Uzijte-si-filipinske-dobrodruzstvi-bez-starosti.jpg

Voda

Na Filipínách raději nikdy nepijte vodu z kohoutku. A to ani ve velkých městech. Zdejší voda z řadu není Evropany právě dobře snášena a mohou se vyskytnout střevní obtíže. Vždy proto kupujte vodu balenou. Hotely poskytují klientům vodu zdarma.

Bezpečnost a kriminalita

V turistických centrech na Filipínách se můžete setkat s běžnou a méně závažnou pouliční kriminalitou, nicméně důrazně se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti v nočních hodinách. Rovněž využívejte pouze registrované oficiální taxislužby, časté jsou incidenty s řidiči černých taxíků.

Mimo turistická centra je bezpečnostní situace horší. Není vhodné cestovat do jihozápadní části země a na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi Tawi a Mindanao. Na Filipínách se rovněž raději vyhýbejte větším shromážděním osob.

Opalování

Na Filipínách žhne tropické slunce, na plážích i mimo ně proto dodržujte zásady zdravého opalování. To znamená zejména používat krémy s vyšším ochranným faktorem, nosit pokrývku hlavy a vyhýbat se pobytu na přímém slunci v poledních hodinách. Vzhledem k silně věřícímu obyvatelstvu a muslimské enklávě se nedoporučuje ženám opalovat se nahoře bez.

Jazyky

Na Filipínách se vesměs bez problémů domluvíte anglicky, angličtina je zde i úředním jazykem. Druhým je filipínština, patřící do malajsko-polynéské jazykové skupiny. Jinak se v zemi hovoří celkem 175 jazyky, přičemž třinácti z nich mluví více než milión lidí.