×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
Zavřít

Zvolte cílové destinace

Bohužel jsme nic nenašli
Zavřít

Doprava

Typ dopravy

Vyberte si typ dopravy a odletové letiště

Odletová letiště:

Zavřít

Termín a délka

Vybrané termíny

Zavřít

Zadejte obsazenost

Smazat pokoj

Počet cestujících 1. pokoj

Věk dětí

1. dítě
2. dítě
3. dítě
4. dítě
5. dítě

přidat další pokoj

Poloha, geografie a ekonomika Sicílie

Sicílie je s rozlohou zhruba 25 700 kilometrů čtverečních největším italským ostrovem. Leží ve Středozemním moři jihozápadně od pomyslné špičky boty Apeninského poloostrova. Od Kalábrie ji odděluje Messinská úžina a územně se člení na 9 provincií.

Území Sicílie zaujímá z 98,9 procent hlavní ostrov, zbytek tvoří okolní menší ostrůvky. Nejvyšší horou je dosud aktivní sopka Etna vysoká 3 329 metrů. Další činný vulkán Stromboli se nachází na Liparském souostroví asi 70 kilometrů severně od Sicílie. Malta je vzdálená zhruba 100 kilometrů jižním směrem, Tunisko na africkém kontinentu 150 kilometrů, ještě dále je to na Sardinii.

Na Sicílii není jenom Etna

Sicílii je výrazně kopcovitá se čtyřmi hlavní horstvy. Centrální, připomínající měsíční srpek, obklopují Sicilské Apeniny na severu mezi Messinskou úžinou a korytem řeky Torto, masiv Etny a jižní pohoří Iblei. Hory tvoří téměř dvě třetiny území ostrova, nížin je přibližně jen asi 14 %. Největší řeky jsou v letní sezoně prakticky úplně vysychající Salso a Platani.

sicilie-Sicilska-krajina-kolem-Etny.jpg

Většina obyvatel se necítí být Italy, ala považují se za Sicilany. Na ostrově jich celkem žije přibližně 5,1 milionů, v hlavním městě Palermu asi 700 tisíc. Na mnoha místech, zejména v chudších vesnicích, dodnes přetrval tradiční způsob života. Hlavním problémem současnosti je vysoká nezaměstnanost, hlavně u mladých lidí, kde se počet lidí bez práce blíží skoro k jedné třetině.

Sicilské hospodářství v kostce

O Sicílii panují mnohé předsudky. Ostrov patřil tradičně k nejchudším oblastem Itálie, po staletí bylo jedinou šancí ke slušnému životu emigrace. Existenci dodnes obávané mafie však běžný turista nezpozoruje, naopak, obyvatelé patří k nejvřelejším v Itálii.

Průmysl, zvláště petrochemický, strojírenský, potravinářský a výroba elektroniky, zaměstnává okolo 20 procent obyvatel. Industriálně významnými oblasti jsou zejména Messina, Syrakusy, Caltanissetta a Katánie. Neopomenutelný význam má i těžba nerostů, soli a methanu, stejně jako cestovní ruch a s ním spojené služby.

Zemědělství se věnuje asi 10 % pracujících obyvatel. K nejvýznamnějším plodinám patří samozřejmě olivy, dále mandle, vinná réva, citrusy a pistácie. Na ostrově se daří také korkovému dubu. Co se týče chovu, nejrozšířenější jsou pastviny s kozami, mnohem důležitější je však rybolov a následný odchov v sádkách.

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím
Zavřít

Upřesnit hledání

Stravování

Pláž

Vzdálenost od pláže:

Typ dovolené:

Smazat

Minimální kategorie hotelu

Cena zájezdu za všechny osoby

min. 0 kč
max. 900 000 kč
min. 0 kč max. 900 000 kč
 

Vzdálenost aquaparku:

Vybavení hotelu

Sport/zábava

Typ pokoje

Vybavení pokoje