Aktivity a zábava na Maltě

Sporty a další aktivity

Malta-Maltezsti-rytiri-nesmi-na-Malte-chybet.jpg

Příjemné klima poskytuje na Maltě ideální podmínky pro sportování. Mnohé hotely nabízejí svým hostům kurty na tenis a squash, fitness centra či sauny. Samozřejmostí jsou bazény a najít lze i školy potápění.

Marsa Sport Club

Jen pár kilometrů od hlavního města se nachází největší sportovní centrum na území Malty. Najdete zde golfové hřiště Royal Malta Golf Club o 18 jamkách, minigolf, 18 tenisových kurtů, 5 kurtů na squash, kriket a plavecký bazén.

Jízda na koni

Mezi obyvateli jsou velmi populární koňské dostihy, které se konají od října do června téměř každou neděli. Na vesnicích se nacházejí jízdárny, které nabízejí turistům příjemné vyjížďky na koních.

Střelba na hliněné holuby

Mezi místními je velmi oblíbeným sportem střílení na hliněné holuby. Tento sport si samozřejmě můžete vyzkoušet i vy.

Maraton

Na Maltě se během roku běhají dva maratonské běhy – Malta Marathon a Malta Amateur.

Jachting

Malta je skvělou destinací i pro jachting. V červnu se zde dokonce jezdí prestižní závod Comino regata.

Potápění a šnorchlování

Okolí Malty, a především sousedního ostrova Gozo, nabízí ideální podmínky pro potápění: teplou čistou vodu, jeskyně, útesy a válečné vraky. Zkrátka nepřijdou ani příznivci šnorchlování. Skoro u každé skály či zátoky naleznete nějakou zajímavou podívanou. Nejatraktivnější lokalitou pro šnorchlování je ostrov Comino.

Nakupování a utrácení v maltských obchodech

Během svého pobytu narazíte na nespočet suvenýrů, které vám budou vždy připomínat čas strávený na Maltě. Může jít o barevné sádrové odlitky typických rybářských člunů s očima na přídi zvané „luzzu“, o kovový model žlutého maltského autobusu nebo o paličkované krajky ze sousedního ostrova Gozo.

Suvenýry z Malty

Opravdu originálním a typickým suvenýrem z Malty je mosazné klepadlo na dveře nebo maltézský kříž s osmi hroty ze stříbra či zlata. Oblíbené jsou i maltské potraviny jako místní med, nakládané kapary nebo výtečné víno.

Nakupování v obchodech

Na celém ostrově je řada obchodů s širokým výběrem zboží. Obchody známých módních značek jsou zejména ve Vallettě a Sliemě. Ve Sliemě se nachází největší nákupní centrum ostrova The Point.

Obchody jsou zpravidla otevřeny od pondělí do soboty od 9.00 do 13.00 hodin a od 16.00 do 19.00 hodin. V turistických oblastech bývají obchody otevřeny nepřetržitě až do pozdního večera, ale téměř všechny mají zavřeno v neděli a o státních svátcích.

Nakupování na tržnicích

Nejproslulejší trh na Maltě najdete každý den na nábřeží rybářské vesničky Marsaxlokk (výslovnost „marsašlok“). Daleko zajímavější je však nedělní rybí trh, který je proslavený po celé Maltě. Začíná brzy ráno, dopoledne je pryč nejlepší zboží a v poledne zmizí i stánky.

Každé dopoledne se koná také trh v hlavním městě Vallettě, jeho vyvrcholením je nedělní velký trh, kde lze kromě oblečení, suvenýrů a zeleniny nakoupit i starožitnosti.

Zábava a noční život na Maltě

Nejrušněji je na Maltě během sezony, ale i mimo ni můžete zavítat do mnoha barů, nočních podniků, klubů a výtečných restaurací. Velmi populární jsou vinárny, nabízející místní produkci kvalitních vín. Nejčilejší noční život s velkým množstvím diskoték a nočních klubů najdete ve čtvrti Paceville v St. Julian´s. Na ostrově se každoročně pořádá spousta hudebních festivalů.

Zábavní parky na Maltě

Státní svátky na Maltě

1. leden: Nový rok
10. únor: Ztroskotání sv. Pavla
19. březen: Svátek sv. Josefa
31. březen: Den Svobody
Březen/duben: Velikonoce
1. květen: Svátek práce
7. červen: Sette Giugno (výročí nepokojů v roce 1919)
29. červen: Svátek sv. Petra a Pavla
15. srpen: Nanebevzetí Panny Marie
8. září: Svátek Panny Marie Vítězné
21. září: Den nezávislosti
8. prosinec: Svátek Neposkvrněného početí Panny Marie
13. prosinec: Den republiky
25. prosinec: Vánoce