Průvodce po aktivitách a zábavě na ostrově Karpathos

Užijte si prázdniny na Karpathu skutečně naplno. Náš průvodce vám poradí, kterým sportům se můžete věnovat, jaké zajímavé lokality navštívit, jak se pobavit a co nakoupit za pěkné suvenýry.

Karpathos-aktivity-1.jpg

Sport a pohyb na Karpathu

Vodní sporty lze provozovat na některých karpathských plážích. Pokud si chcete dovolenou zpestřit, využijte centra vodních sportů. Pro windsurfing naleznete ideální podmínky v oblastech na jihovýchodě ostrova.

Nejznámější a nejkrásnější pláže Karpathu se nacházejí v oblasti Afiartis. Zkuste pláž Pounta nedaleko letiště nebo pláž Vatha na jihu Karpathu. Zvláště milovníci windsurfingu by si neměli nechat ujít „zátoku surfařů“ Makrís Gialos.

Pěší turistika a turistické cíle na Karpathu

Ostrov nabízí řadu zajímavých míst, kam vyrazit na kratší procházku za památkami, historií a přírodou. Náročnější a delší výlety do hor mohou vést například do okolí vísky Olympos.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA NA OSTROVĚ KARPATHOS

NÁZEV MÍSTA NEJBLIŽŠÍ LETOVISKO POPIS
Aperi Kyra Panagia Historická víska s atmosférou 19. století
Chrám sv. Lukáše Kyra Panagia Svatyně v jeskyni u mořského pobřeží
Kali Limni Lefkos Nejvyšší hora ostrova
Muzeum Menetes Amoopi Sbírka lidového umění
Olympos Lefkos Tradiční vesnice známá kaplemi a větrnými mlýny
Paleokastro Arkasa Hradní zřícenina
Sária Lefkos Sopečný ostrov

Nakupování a utrácení na ostrově Karpathos

Na Karpathu často narazíte na menší obchůdky se suvenýry, letním oblečením a obuví, supermarkety nebo stánky s ovocem a zeleninou. Něco malého k jídlu jen tak „do ruky“ si můžete dát u pláže i v letoviscích na pobřeží.

Jaké suvenýry koupit na Karpathu

Pokud si budete chtít z ostrova přivézt něco typického, porozhlédněte se po extra panenském olivovém oleji, koření a místních nápojích včetně vína. Jakmile narazíte na obchod s označením „traditional product“, neváhejte a určitě se do něj podívejte.

Na jídle v karpathské restauraci

Restaurace se na Karpathu označují jako „estiatorio“ nebo „taverna“. Jídelní lístky jsou zpravidla ve třech jazycích – v řečtině, angličtině a italštině, někdy v němčině. Před restauracemi často visí tabule s menu, na němž jsou některá jídla vidět i na obrázku.

Pokud jste spokojeni se službami v restauraci, nechte spropitné 5 až 10 %. Menší spropitné se dává také pokojským nebo taxikářům.

Nejen pro restaurace, ale i pro obchody platí odpolední siesta. Od 14 do 18 hodiny večerní je, až na vzácné výjimky, zavřeno, poté obchodníci opět otvírají. Zavírací doba nastává až v pozdě večer.

Karpathos-aktivity-2.jpg

Zábava a noční život na Karpathu

Není žádným tajemstvím, že Řekové mají velmi rádi hudbu i tanec – a to nejen během státních svátků, slavností nebo festivalů. Zejména v největších střediscích jako Afiartis, Amoopi či Arkasa můžete posedět v některé z taveren, restaurací a barů a přidat se k zábavě v řeckém stylu. Nejrušnější, avšak stále poměrně klidné, je hlavní město ostrova Pigadia, ideální i pro zábavu až do pozdních večerních hodin.