Thira

Mapa

Podrobné informace

  • 30 °C červenec / srpen *
  • 26 °C červenec / srpen *
  • 1EUR/27,025CZK

* průměrné teploty

Fira, dovolená na romantické královně Santorini

Jediným skutečným městem na Santorini je jeho metropole Fira (Thira). Je přilepená na okraji 400 metrů vysokého útesu s nádherným výhledem na 18 kilometrů dlouhou kalderu mezi jižním mysem Akrotiri a severním Cape Ag. Nikolaos – včetně sopečných ostrůvků Nea Kameni a Thirasia. Se světem Firu spojuje nevelký „Starý přístav“ a mezinárodní letiště.

Další blízká rekreační střediska:

Fira (kolem 2 tisíc stálých obyvatel) je hlavním administrativním, společenským i obchodním centrem Santorini. Severním směrem na ni navazují vísky Firostefani a Imerovigli. Panuje zde čilý turistický ruch, nachází se tu četné historické památky a výborně se tady nakupuje. Každý, kdo vyhledává aktivní dovolenou naplněnou poznáváním cizích kultur, bude ve Fiře spokojený.

Za půvabem santorinských pláží

Z Firy není daleko k jednotlivým plážím Santorini, zvláště pokud použijete osobní automobil či jiný dopravní prostředek, který lze ve městě vypůjčit. K nejoblíbenějším plážím se řadí nevelká Ammoudi, klidná Katharos a izolovaná Cape Columbo na severu. Na východě stojí za návštěvu pláž Monolitho a nádherná Perissa Beach. Skvostné pláže se táhnou i na jihu, důkazem budiž White Beach (Bílá pláž) a Red beach (Červená pláž) či Mesa Pigadia.

Bude vás zajímat: kde přesně leží Santorini? Podívejte se.

Ve Fiře je pořád co dělat

Fira.jpgFira je plná obchůdků se suvenýry (vyhlášená je především nákupní „Zlatá ulička“) i potravinových marketů. Najdete zde tržiště, lékárnu, banku, čerpací stanici, poštu a další služby. Vynikající řeckou kuchyni ochutnáte v některé z mnoha restaurací. Nejrušněji je kolem hlavního náměstí Plateia Theotokopoulou.

Během procházek úzkými uličkami, vinoucími se podél typických, bělostných domů s modrými okenicemi, nezapomeňte na fotku u jednoho z malebných kostelíků. Za návštěvu stojí archeologické muzeum u horní stanice lanové dráhy nebo muzeum prehistorie.

Pár tipů na další výlety po Santorini

  • Druhá největší obec Oia, ze které pocházejí nejkrásnější fotografie ostrova
  • Zbytky starověké Firy na nejvyšší hoře ostrova Mesa Vouno
  • Hrad Skaros poblíž Imerovigli

Zobrazit podrobné informace