Oia

Mapa

Podrobné informace

  • 30 °C červenec / srpen *
  • 26 °C červenec / srpen *
  • 1EUR/27,025CZK

* průměrné teploty

Oia, nejromantičtější letovisko na Santorini

Až na samotný vrchol oblíbenosti mezi letovisky Santorini vyšplhalo městečko Oia na jeho severu. Rozkládá se na mimořádně atraktivním místě nad úžinou, oddělující od hlavního ostrova vedlejší ostrůvek Thirasia. Pěkné výhledy umožňují návštěvníkům kochat se příkrými skalami nad metropolí Fira, zbytky propadlého vulkánu uprostřed zatopené kaldery i rekreačním střediskem Akrotiri na protějším břehu. Mezinárodní letiště je vzdáleno asi 25 minut jízdy autem.

Další blízká rekreační střediska:

Bílá architektura a roztomilé pláže

Oia (1 500 stálých obyvatel) se pyšní stejně nádhernou atmosférou, jaká prýští ze všech zdejších pohlednic. Obec protíná řada úzkých, kamenných uliček, kykladské domky mají typickou, sněhově bílou barvu a modré okenice, množství květin i vybarvených střech kostelů dotváří obraz typický pro dovolenou na Santorini. Východy a zvláště západy slunce jsou třešničkou na dortu plném pohody a romantiky. Navíc zde oproti rušné Fiře bývá mnohem větší klid.

K dvěma malým plážím přímo pod letoviskem Oia sestoupíte po schodišti z vulkanického materiálu. Díky kamenitým břehům zde není voda Egejského moře kalná, navíc tady většinou nebývá mnoho rekreantů. Vydat se můžete i na pláž Katharos či na Cape Columbo, s našedlým pískem, kamínky a poměrně častými vlnami. Je na ní klid, daní za to je minimum lehátek se slunečníky a dalšího vybavení.

Bude vás zajímat: projděte si důležité informace o Santorini.

Aktivity v letovisku Oia

Oia.jpgZásluhou své rozsáhlosti (s ohledem na Santorini) a popularity u turistů je Oia velice dobře zajištěna kvalitní infrastrukturou. Nechybí restaurace, obchůdky (především se suvenýry jako kožené a tkané zboží, výšivky, krajky nebo keramika), pošta, lékárna, ani autopůjčovna. V provozu je několik potravinových marketů.

Během procházek se zastavte u ikonického větrného mlýna, prohlédněte si nádherný kostel s blankytnou kupolí, zajděte do námořního muzea či ke zbytkům pevnosti Londsa. Dole pod městem jsou v provozu dva přístavy Ammoudi a Armeni.

Za zmínku stojí, že Oia účinkovala i v několika filmech, například v Lara Croft – Tomb Raider, Kolébka života s Angelinou Jolie.

Kam na Santorini se ještě vyplatí zajet podívat?

  • Na trosky dávné Firy nad resortem Kamari
  • Na zříceninu Skaros poblíž Imerovigli
  • Do starého přístavu a obchodní „Zlatou uličku“ ve Fiře

Zobrazit podrobné informace