Novigrad

Mapa

Podrobné informace

  • 30 °C červenec / srpen *
  • 24 - 25 °C červenec / srpen *
  • 1HRK/3,609CZK

* průměrné teploty

Novigrad, jedinečná dovolená na dosah

Jedno z největších istrijských letovisek Novigrad se nachází na severozápadním pobřeží tohoto populárního chorvatského poloostrova. Severním směrem to z něj je necelých 20 kilometrů (vzdušnou čarou) k hranicím se Slovinskem, na jihu se rozkládá záliv řeky Mirny s turistickou zónou Lanterna na protější straně. Novigrad míjí dálnice A9 (dobře dostupná sjezdem č. 3 u akvaparku Istralandia), mezinárodní letiště Zračna luka Pula u starobylé Puly leží přes 70 kilometrů daleko.

Pláže u Novigradu vás nadchnou

Plochou krajinu plnou vinohradů, políček a olivových sadů přerušuje východně od města údolí Mirny, za nímž se ve vnitrozemí zvedají první kopce. Novigrad (necelých 5 tisíc obyvatel) je pro rozvoj cestovního ruchu doslova jako stvořený. Spojuje v sobě středověkou minulost (vznikl dokonce na ostrově, k pevnině připojeném až v 18. století), dlouhou rybářskou tradici a rozsáhlou turistickou infrastrukturu (včetně moderních hotelů). To vše korunuje pestrá paleta zábavy koupáním v Jadranu počínaje a zajímavými výlety konče.

Stejně jako v mnoha dalších částech Istrie, též kolem Novigradu si můžete užít pláže několika typů: kamínkové, skalnaté i uměle vybudované s betonovými platy. Většina z nich poskytuje pomalé klesání mořského dna a využívá stínu okolních lesíků. Vyhlášená je zvláště trojice pláží, pyšnících se prestižním oceněním Modrá vlajka. Nejseverněji z nich leží plaža Mareda, druhá je bohatě vybavená plaža Mistral a nejvýchodněji se táhne plaža Sirena. Za vyzkoušení stojí i plaža Karpinjan v zátočině u jachetní mariny.

Další rekreační střediska poblíž Novigradu

Novigrad a jeho nabídka zábavy

Novigrad.jpgV Novigradu se chutně najíte (za zmínku stojí restaurace Vitriol, San Benedetto či Konoba Anni), nakoupíte (supermarkety se soustřeďují u křižovatky ulic Murvi a Josipa Broza Tita) a pořídíte i pěkné suvenýry. Při procházce nádherným historickým centrem si povšimněte starého kostela sv. Agáty, chrámu sv. Pelagija se zvonicí a kryptou nebo paláce Urrizi-Rigo s lapidáriem a expozicí drahých kamenů. Z kulturních akcí patří k nejvýznamnějším lidová veselice na počest sv. Pelagija, rybářská slavnost a gastronomický festival.

A kam se vydat, pokud chcete podrobněji poznat poloostrov Istrii? Vyzkoušejte:

Zobrazit podrobné informace