Kultura, zábava a nakupování na Cookových ostrovech

Na Cookových ostrovech nechybí kulturní nabídka v podobě muzeí a celé řady akcí, které vám přiblíží polynéskou kulturu, hudbu, tanec i životní styl. Nákupy na Cookových ostrovech se soustřeďují hlavně do malých obchůdků a pouličních stánků. Pestrá nabídka zahrnuje výrobky řemeslníků, šperkařů a umělců, ale též originální oblečení a doplňky.

Kulturní akce

Oslavy svátků a festivaly tvoří nedílnou součást kultury Cookových ostrovů. Nejčastěji se pořádají při příležitosti výročí důležitých historických milníků a nabízí hlavně tradiční tance a hudbu.

Kultura, zábava a nakupování: tradicemi a kulturou žijí Cookovy ostrovy po celý rok.

K nejoblíbenějším akcím na Cookových ostrovech patří oslavy Te Maeva Nui (4. srpna), kdy si ostrované připomínají udělení samosprávy Cookovým ostrovům v roce 1965. Festival doprovází tanec, hudba, přehlídka kostýmů a bohatá nabídka nejrůznějších jídel. V říjnu se na ostrově Rarotonga pořádá festival květin Tiare Festival a 1. listopadu oslavy Dne všech svatých, na Cookových ostrovech nazývaný Turama.

Muzea na ostrově Rarotonga

K návštěvě zvou četná muzea na Rarotonze. Národní muzeum Cook Islands National Museum v hlavním městě Avarua představuje průřez kulturním dědictvím Cookových ostrovů. Jen o ulici dál sídlí menší muzeum s knihovnou Cook Islands Library & Museum, jehož expozice se věnuje primárně historii a kultuře, a Galerie Bergman na nádvoří Beachcomber v Taputapuatea s bohatou sbírkou moderního tichomořského umění.

U laguny Muri má adresu moderní muzeum Te Ara – The Cook Islands Museum of Cultural Enterprise, kde jsou k vidění zejména díla místních malířů, sochařů, a designerů. Jeho součástí jsou také projekce, příjemná kavárna s občerstvením a obchůdek se suvenýry.

Na ostrově Rarotonga lze vidět také expozice moderního umění.

Na ostrově Raratonga v oblasti Ngatangiia (v blízkosti laguny Muri) můžete navštívit muzeum Pa Ariki's Takitumu Palace Museum. Prezentuje historii a současnost Ariki, tradičních vysokých kmenových představitelů jednotlivých ostrovů. Jsou členy Domu Ariki, orgánu, který se dodnes dílčím způsobem podílí na vládě Cookových ostrovů. Velká část výstavy se soustřeďuje na Pa Ariki z kmene Takitumu z Rarotongy.

Práce umělkyně a malířky Kay George uvidíte v Kay George Designs Gallery ve čtvrti Arorangi na západní straně ostrova Rarotonga. Vystavuje tam své obrazy a originální textilní díla. Část expozice představuje projekty mnoha dalších moderních umělců z oblasti Polynesie.

Co a kde nakoupit na Cookových ostrovech?

Precizně tkané klobouky „rito“ z palmových listů, jeden z typických a nejkrásnějších suvenýrů Cookových ostrovů, běžně nosí dámy i dívky. Seženete přírodní i barevné varianty s nejrůznějšími ozdobami.

Klobouky jsou skvělým doplňkem i suvenýrem z návštěvy Cookových ostrovů.

Velmi rozšířené a takřka všudypřítomné jsou velké šátky „pareu“. Existují v mnoha barevných variantách a vzorech, z nichž nejrozšířenější je květinový vzor sarong.

Velkou tradici má na Cookových ostrovech řezbářství. Nejčastěji se vyrábějí hudební nástroje, hlavně ukulele a bubínky. Nabídku místních stánkařů doplňují věnce z palmových listů zdobené květinami, barevné korálové náhrdelníky, náušnice, trička, látkové tašky nebo obrazy. Speciálním a ceněným zbožím jsou ručně prošívané deky „tivaevae“ a černé perly z ostrova Manihiki, ze kterých na ostrově Rarotonga vznikají překrásné šperky.

Květinovými věnci vítají ostrované přijíždějící návštěvníky.

Na všech Cookových ostrovech najdete četné obchůdky a každou sobotu se pořádají trhy. Největší nákupní centrum se nachází na ostrově Avarua.

Trhy na Cookových ostrovech

Trhy jsou nejlepším místem, kde koupit tradiční ostrovní výrobky a zároveň nasát autentickou atmosféru Cookových ostrovů. V sobotu stojí za to přivstat si a vyrazit na trhy v Punanga Nui (Punanga Nui Markets). Potěší vás sortimentem i nabídkou tradičních jídel a nápojů. To nejlepší z kuchyně Cookových ostrovů ochutnáte na nočním trhu Muri Night Markets (vždy po páté hodině odpolední každé úterý, středu a čtvrtek a neděli).

Nákupní centra

Nejvíce obchodů včetně velkých supermarketů najdete na ostrově Rarotonga. Do hlavního města Avarua se soustřeďují ty největší jako Avarua Shopping Center, Raro Mart a CITC Shopping Center, který najdete také na protější straně ostrova v Kavera Tapere.

Ceny na Cookových ostrovech

Obecně jsou Cookovy ostrovy cenově poměrně přívětivé. Samozřejmě i tady lze utratit celoživotní úspory, ale pokud nechcete příliš rozhazovat, vyjdete i s málem. Potraviny v supermarketu jsou cenově srovnatelné s našimi a jídlo na trzích a v levnějších restauracích vás nevyjde o moc dráž než u nás. Ani pivo v „normálním“ baru vám peněženku nezruinuje. Pokud se ale budete chtít bavit na pláži u míchaných koktejlů a dopřávat si vybrané delikatesy v luxusních restauracích, budete muset vytáhnout kreditní kartu.

Rukau, tradiční pokrm Cookových ostrovů z mladých listů rostliny taro.

Nákup oblečení a bot v kamenných obchodech nechte na doma, na Cookových ostrovech byste se nedoplatili. Raději si udělejte radost na trzích, kde seženete cenově přijatelné místní tradiční výrobky. Na naše poměry je dražší i kosmetika a drogistické zboží, průměrně zaplatíte dvakrát tolik.

Připlatíte si také za pronájem auta či skútru a výlety. Na druhou stranu za poznání ostrovů a místních krás tato investice opravdu stojí. Velmi drahá je na Cookových ostrovech zdravotní péče. Rozhodně se pro tyto případy vyplatí zajistit si před cestou pojištění.