1. Fischer.cz
  2. Řecko
  3. Kos
  4. Aktivity a zábava

Co dělat na Kosu? Prázdninový průvodce aktivitami a zábavou

Kos patří mezi menší řecké ostrovy, který díky převážně nížinatému terénu vyhledávají zejména turisté se zájmem o nenáročné pěší túry nebo cyklovýlety. Naleznete zde také řadu památek a dalších zajímavých míst, kam se můžete vydat nejen na fakultativní výlety.

Recko-4-Kos-Ostrov-Kos-poskytuje-radu-prilezitosti-k-aktivnimu-proziti-dovolene.jpg

Sportem a pohybem ku zdraví na Kosu

Cyklistika

Půjčovny kol najdete doslova na každém rohu Kosu. Na rozdíl od hornatého jihu nabízí sever a východ ostrova jednodušší terén, který zvládnou děti i senioři. Značené cyklostezky vedou i přes hlavní město.

Potápění a šnorchlování

Na Kosu nejsou úplně ideální podmínky pro šnorchlování a potápění. Šnorchlovat sice můžete kdekoli, moc podmořského života však neuvidíte. Nejvhodnější podmínky skýtá poloostrov Kefalos u ostrůvku Kastri. Pokud se chcete ponořit hlouběji pod hladinu, využijte některého z potápěčských center. Zkušení potápěči vás vyvezou dále od břehů a ukážou vám vhodná místa.

Windsurfing, kitesurfing

Kos je naopak skvělým místem pro surfování. Nejlepší podmínky najdete hlavně na severu ostrova mezi letovisky Mastichari a Lambi.

Plachtění

I pro plavbu plachetnicí nabízí okolí ostrova příhodné podmínky. Celý ho lze obeplout zhruba za jeden den.

Další vodní sporty

Parasailing neboli vlečení na padáku za motorovým člunem, vodní lyže, wakeboarding, jet ski, jízda na nafukovacím banánu, šlapadla, loďky a další aktivity tvoří pevnou součást nabídky většiny center vodních sportů u hotelů nebo v letoviscích.

Zajímavosti ostrova Kos

Název Typ Popis Nejbližší letovisko
Alykés Příroda Slané jezero Tigaki
Antimachia Památky Funkční větrný mlýn Mastichari
Aquatica Atrakce Akvapark Kardamena
Asklepeion Památky Zbytky antické nemocnice Lambi
Ayios Stefanos Památky Pozůstatky starověké baziliky Kefalos
Kos Památky Město s řadou pamětihodností Lambi
Lido Atrakce Akvapark Mastichari
Plaka Forest Příroda Údolí pávů Kardamena
Pobřeží pláží Atrakce 6 krásných pláží od Magic po Camel Beach Kefalos, Kardamena
Pyli Památky Trosky byzantského hradu Marmari
Zia Památky Nejvýše položená obec ostrova s vodním mlýnem Tigaki

Nakupování a utrácení na Kosu

Na ostrově můžete peníze směnit ve směnárnách. České koruny je za euro nutné směnit před příjezdem na Kos. A pak už hurá za nákupy.

Kde a jaké koupit na Kosu dárky

Obchody bývají v letoviscích otevřeny každý den včetně neděle zhruba od 9 do 22 hodin. Některé jsou přes poledne zavřené.

Trhy se na ostrově Kos nepořádají. Jediná tržnice se nachází v hlavním městě Kos. Čerstvé ovoce a zeleninu můžete zakoupit podél hlavních silnic.

Na ostrově Kos seženete všechny upomínkové předměty typické pro Řecko, jako jsou ouzo, metaxa, olivy, olivový olej, kosmetika s extraktem z olivového oleje, keramika, tkané koberečky atd. K typickým suvenýrům, které si určitě přivezte z Kosu, se řadí tympánový med nebo skořicový sirup zvaný kaneláda.

Dopřejte si dobrou chuť na Kosu

Ve všech městech naleznete spoustu taveren, restaurací i provozů rychlého občerstvení. Můžete v nich ochutnat typická řecká jídla i mezinárodní kuchyni. Jednoduché pravidlo říká, že kde uvidíte sedět Řeky, tam nejlépe vaří. Milovníkům ryb a mořských plodů doporučujeme městečko Mastichari, kde fungují vyhlášené taverny specializující se na ryby a plody moře.

Jako spropitné se obvykle dává 5 až 10 % z celkové částky účtu, záleží však na vašem rozhodnutí.

Ostrov Kos a možnosti nočního života

Nejrušnější noční život víří v Kardameně a ve městě Kos na takzvané Bar street, kde se na jednom místě tísní několik desítek barů a nočních klubů. Pobavit se ale můžete ve všech letoviscích.