Poloha a geografie Egejské riviéry

Oblast jihozápadního Turecka, tam, kde se Egejské moře střetává se Středozemním, se nazývá Egejská riviéra. Jejími centry jsou města Bodrum na jihu a Kusadasi na severu. Mořské pobřeží je tady charakteristické mnoha ostře řezanými zálivy, romantickými zátočinami, rozeklanými skalisky a především křišťálově čistou vodou.

02-Turecko-Egejska-riviera-Bodrum-Nadherna-krajina-v-okoli-Bodrumu.jpg

K nejvýznačnějším letoviskům v části kolem Bodrumu se řadí Turgutreis, Didim, Bitez a Gündogan. Město Bodrum má téměř 150 tisíc obyvatel a ve starověku zde stálo slavné mauzoleum v Halikarnassu. Narodil se tady také význačný řecký historik Herodotos.

Jaké hory se zvedají nad Egejskou riviérou

Pobřeží okamžitě přechází v hory vysoké až 1 000 metrů. Jedna z nich, Babadag, se stala obzvláště vyhledávanou milovníky adrenalinových sportů jako paragliding. Směrem do vnitrozemí se táhne několik horských masivů jako Boz Daglari, Aydin Daglari či Bati Mentese Daglari. Vyčnívá z nich řada výrazných vrcholů v čele s hřebenem Bozdag (2 154 m n. m.) zahrnujícím dokonce i ski areál, homolí Cevizli Dagi (1 630 m n. m.) a působivou Teke Dagi (1 332 m n. m.).

02-Turecko-Egejska-riviera-Bodrum-poloha-700-2.jpg

Při pohledu na mapu Egejské riviéry vás z vodních toků na první pohled zaujme důležitá řeka Velký Menderes (délka 380 km) pramenící v Anatolské vysočině. Do Egejského moře ústí formou široké delty mezi Kusadasi a Didimem, která je součástí národního parku Dilek Peninsula-Büyük Menderes. 

Demografie Egejské riviéry

Doslova pár kilometrů od Egejské riviéry vystupují z moře krásné ostrovy a ostrůvky, z valné většiny ovšem patří Řecku. Bylo by však škoda nevyužít příležitosti a nevyrazit na výlet na Rhodos, Kos, Kalymnos nebo Sámos.

Celá Egejská riviéra je hustě osídlená, největším centrem této části Turecka je miliónový přístav Izmir. Náboženství tady pochopitelně vládne islám, ekonomice turistický ruch. Hlavní město Ankara je odsud vzdáleno zhruba 500 kilometrů, úchvatný Istanbul o něco méně.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím