Aktivity a zábava na Egejské riviéře kolem Bodrumu

Seznamte se s širokou paletou aktivit, na které se můžete těšit během dovolené na Egejské riviéře kolem Bodrumu. Sport, pohyb, relax, potápění, nakupování suvenýrů, restaurace, slavnosti a večerní zábava – vybere si každý!

Sport na Egejské riviéře, Bodrum

Golf

I na Egejské riviéře se v poslední době těší velké popularitě golf. Využijte například služeb klubu Bodrum Golf Club v Ortakentu.

Jízda na koni

Vychutnejte si úžasnou tureckou krajinu z koňského hřbetu. Místní farmy organizují výlety s koňmi nebo koně individuálně pronajímají.

Plachtění a jachting

Objevujte středomořské pobřeží na lodi. Součástí lodních výletů bývají zastávky na koupání či šnorchlování v nejkrásnějších zátokách v okolí. Uvidíte kouzelné zátočiny a zálivy i malebné turecké přístavy. Za návštěvu určitě stojí Izmir, Cesme, KusadasiBodrum, Marmaris, Fethiye a Antalya.

02-Turecko-Egejska-riviera-Bodrum-Tradicni-turecke-lazne-hammam.jpg

Potápění

Potápět se můžete pouze ve vyhrazených místech. Nejoblíbenější lokalita na potápěčské mapě egejská riviéry je Kara Ada (Černý ostrov) u Bodrumu, kde najdete také řadu potápěčských obchodů a škol.

Plavání

Koupání u nádherných pláží v okolí letovisek Didim, Ortakent a Gündogan podél středomořského pobřeží opravdu stojí za to.

Windsurfing

Široké zátoky poblíž letovisek Turgutreis a Icmeler jsou výborné pro windsurfing. Vybavení si můžete půjčit v každém místě.

Turecké lázně

Dopřejte si relaxaci ve vyhlášených parních lázních hammam ve velké části hotelových komplexů. Původně je zavedli již Římané, avšak Turci je dovedli k dokonalosti. Mají blahodárný vliv na zdraví člověka a všechny jeho smysly. Jejich princip spočívá v působení parní lázně, teplé a studené vody a masáží. Okouzlí vás i samotné prostředí, celá procedura totiž probíhá v krásně zdobené mramorové místnosti.

Zábava na Egejské riviéře, Bodrum

Zábavní parky

Jenom kousek od Bodrumu fungují dva akvaparky. Areál Pirates Inn The Cactus leží mezi Yalikavakem a Gündoganem, Aquapark Dedeman Bodrum zve k návštěvě kousek od Ortakentu. Další vodní světy se nacházejí trochu dál. Přes hodinu cesty, severně od Didimu, najdete Aquapark Didim. Opačným, jižním směrem vyrostl v Marmaris pěkný Aqua Dream Water Park a přímo u pobřeží Atlantis Water Park.

Národní parky

Nejbližším národním parkem u bodrumské části Egejské riviéry je Dilek Peninsula-Büyük Menderes kolem ústí Velkého Menderesu. Vydat se můžete i do miniaturního NP Spil Dagı kolem hory Sipylus a do krásného NP Marmaris u města Mugla.

02-Turecko-Egejska-riviera-Bodrum-Bodrum-v-sobe-spouje-krasnou-prirodu,-sportovni-aktivity-i-historicke-pamatky.jpg

Světové dědictví UNESCO

Z oblasti Bodrumu můžete také vyrazit za některou z památek UNESCO. Jedná se sice o celodenní výlety s dlouhou cestou, ovšem zážitek stojí za to. Nejznámější je dávné antické město Hierapolis na pahorku s termálními lázněmi Pamukkale (tzv. „Bavlněný hrad“). Zbytky starověkého města Aphrodisias s kultem bohyně Afrodity zahrnují monumentální tetrapylon, kdysi zastřešený amfiteátr, stadión či Afroditin chrám. Doporučujeme však také výpravu do archeologického komplexu města Efes (byť do UNESCO nepatří) s Artemidiným chrámem (jeden ze sedmi divů světa) a Jeskyní sedmispáčů.

Nakupování v obchodech na Egejské riviéře

Na Egejské riviéře se dá sehnat snad úplně všechno, zejména na bazarech. Pořídíte tu koření, potraviny, oblečení (kožené bundy a kabáty), boty, kabelky, keramiku, porcelán, samovary, měděné nádobí, tepané džbány na vodu i celou řadu suvenýrů jako ozdobná pouzdra na cigarety a desky na vrhcáby tavla. Pravé šperky a zlato doporučujeme nakupovat jen v obchodech s certifikátem, zlaté a stříbrné výrobky by měly mít punc ryzosti.

Pokud budete chtít něco zcela výjimečného, porozhlédněte se po kobercích. Turecké koberce jsou vyráběné vždy ručně, ty nejvzácnější z pravého hedvábí. Pravé turecké výrobky se od dovozových poznají podle charakteristického znaku osmanských sultánů.

K oblíbeným místům nákupů patří velké a moderní obchodní galerie Oasis Mall v Bodrumu a Midtown Shopping Mall v Ortakentu. Vůni tradičních tureckých tržnic nabízejí bodrumský Bazaar či pestrobarevný trh v Turgutreis.

Kromě restaurací a marketů, otevřených denně od 9 do 23 hodin, jsou ceny většinou smluvní a lze platit eury či dolary, hotově i kreditní kartou. Nejlepší ceny získáte přímo u výrobce v jeho dílně, kde lze usmlouvat dokonce až o 70 procent nižší cenu.

Restaurace

Na Egejské riviéře si pochutnáte na skvělém tureckém jídle ve stravovacích zařízeních všech kategorií. Spropitné čili bakšiš se nejčastěji dává v hodnotě asi 10 % z útraty. "Dýško" pro další profese:

  • hotelový nosič – 1 euro za každé zavazadlo,
  • pokojská – zhruba 5 eur za jeden týden při odjezdu,
  • masér – 2 eura.

Zábava a noční život na Egejské riviéře

V letoviscích podél Středozemního moře nebudete mít problém najít diskotéku nebo taneční klub. Během letních nocí můžete tančit a bavit se až do rána.

Řada restaurací, barů a diskoték se nachází na Bodrumském poloostrově, kterému se přezdívá turecké Saint Tropez. Zkuste kluby ve městě Bodrum a v oblasti zvané Göltürkbükü.

Podobně jako v dalších regionech země, i na Egejské riviéře se dodržují turecké státní svátky.