1. Fischer.cz
  2. Itálie
  3. Poloha a geografie

Stručný italský zeměpis

Itálie má tvar proslulé boty, začínající na severu ve sněhobílých vrcholcích Alp a končící na jihu ve slunné Kalábrii. Velká část Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově, navíc k ní patří i dva významné ostrovy: Sicílie a Sardinie.

Hranice Italské republiky se táhnou podél Francie, Švýcarska, Rakouska a Slovinska, avšak její větší část obklopují moře. Na východě to je Jadran, dále Jónské a Středozemní moře, na západě moře Tyrhénské, údajně nejkrásnější ze všech, a Ligurii s Toskánskem omývá Ligurské moře.

Význačné italské vrcholky

Severní polovině Itálie dominuje řeka Pád s okolní stejnojmennou nížinou, příliš kopcovatá není ani Apulie. Zbytek italského povrchu je ovšem velice hornatý. Ve Valle d´Aosta se tyčí nejvyšší alpský štít Mont Blanc, páteří pevninské části území jsou Apeniny, na Sicílii doutná nejvyšší evropská sopka Etna a také Sardinie je pokryta pásmem hor.

Italie-Liparske-ostrovy,-sopecna-perla-Tyrhenskeho-more.jpg

Rozloha Itálie činí 301 338 kilometrů čtverečních, délka pobřeží je 7 600 kilometrů. Počet obyvatel dosahuje 60 miliónů, z nichž je naprostá většina katolického vyznání. V hlavním městě Řím žije ke 3 miliónům lidí.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím