Aktivity a zábava na dovolené v Toskánsku a na Elbě

Vzhledem k takřka nekonečnému přírodnímu a kulturnímu bohatství jistě oceníte stručného průvodce, který vám poradí, co dělat během dovolené na Elbě a v Toskánsku.

Sport Toskánsko a Elba

Všechna toskánská přímořská letoviska disponují centry vodních sportů. K vyhlášeným surfařským lokalitám patří Le Gorette u Ceciny, Livorno či San Vincenzo. Výtečné podmínky k potápění a šnorchlování panují hlavně kolem Elby (Porto Azzuro, Pomonte s lodními vraky atd.) a u dalších ostrůvků (např. Capraia). Plochá krajina v okolí Pisy nahrává milovníkům nenáročných cykloturistických projížděk.

Toskansko-aktivity-1.jpg

Výlety za atrakcemi Toskánska a Elby

Pěší turistika

Dostatek horských terénů představuje záruku pěkných túr magickou toskánskou krajinou. Zkuste výšlap do Pisanských hor s množstvím značených stezek, vedoucích až na nejvyšší vrchol Monte Serra (917 m n. m.). Nádherné toulky si užijete i v Colline Metallifere nad Follonicou s řadou opuštěných dolů, rozpadajících se hrádků a zarůstajících železničních tratí.

Památky

V rámci jedné dovolené je prakticky nemožné prozkoumat všechny kulturní pamětihodnosti Toskánska či Elby. Na jejich pomyslné špičce stojí kolébka renesance Florencie s mostem Ponte Vecchio, zahradami Boboli, katedrálou Santa Maria del Fiore, radnicí Palazzo Vecchio či galerií Uffizi se sochou Davida od Michelangela.

Proudy turistů míří také do Pisy obdivovat šikmou věž na Piazza dei Miracoli, do Sieny k dómu Santa Maria Assunta a pod 15 věží San Gimignana. Všechna uvedená města, stejně jako skalnatá pobřežní oblasti Cinque Terre, tvoří součást světového dědictví UNESCO. Za vidění však stojí i bohaté Arezzo, vinařské Montepulciano a Lucca se svým unikátním historickým centrem.

Zábava

Na pobřeží ligurského moře najdete několik akvaparků, především Sunlight Tirrenia a vodní světy Acqua Village ve Follonice a Marina di Cecina. Za vyhlášenou atrakci platí lázeňský areál pod širým nebem Saturnia, stejně jako mořské akvárium Acquario di Livorno a zoologické zahrady Parco Gallorose či Giardino Zoologico di Pistoia. K nejnavštěvovanějším zábavním parkům se řadí lunapark Tirrenia a Cavallino Matto.

Nákupy v Toskánsku a na Elbě

Největší obchodní galerie jsou v Livornu (Fonti del Corallo a Parco Levante), v Grossetu (Marema), ve Florencii (Centro Sesto, Ponte a Greve) i v Pise (Centro dei Borghi). Hypermarketem však samozřejmě disponuje každé větší město. Ujít si nenechte ani četné trhy – Mercato Centrale v Livornu, Mercato di Sant'Ambrogio ve Florencii, Mercato Settimanale di Forte dei Marmi či Piazza del Mercato v Sieně.

Jaké suvenýry přivézt z Toskánska a Elby

K typickým toskánským suvenýrům patří především gastronomické produkty v čele s lahví dobrého vína a olivovým olejem. Na tržištích koupíte i zajímavé rukodělné produkty z malých dílen včetně koženého zboží, keramiky, obrazů a bytových doplňků.

Toskansko-aktivity-2.jpg

Toskánský noční život a svátky

V Toskánsku se pořád něco děje. Za vyhlášeného pořadatele lokálních festivalů platí městečko Greve in Chianti mezi Florencií a Sienou, kde se koná zářijová vinařská přehlídka Expo del Chianti Classico. Jedinečný zážitek představují městské soutěže palio. Nejslavnější se organizují v podobě dostihových závodů na náměstí Piazza del Campo v Sieně: Palio della Madonna di Provenzano (2. července) a Palio dell’Assunta (16. srpna). Oslavy a slavnosti se často pojí s italskými státními svátky.