1. Fischer.cz
  2. Turecko
  3. Aktivity a zábava

Jak se bavit v Turecku?

Turecko v poslední době prodělalo dramatický rozvoj v poskytování turistických služeb. Tomu odpovídá i výrazně vylepšená nabídka zábavy, sportovních aktivit, možností oddechu nebo nakupování.

Sport a pohyb

K masově rozšířeným sportům se v Turecku řadí především fotbal, basketbal a volejbal, stačí si vybrat odpovídající hřiště. V současnosti prudce narůstá popularita tenisu, minigolfu a obzvláště golfu.

Golf

Jedenáctka golfových klubů a 15 profesionálních hřišť u nekonečně dlouhých písečných pláží, křišťálově čistého moře a stále zelených piniových lesů dělají z Turecka ráj pro profesionální hráče i golfové začátečníky. Golfisté si oblíbili hlavně okolí Beleku, které je považováno za jednu z nejvyhledávanějších golfových destinací v zemi vůbec.

turecko-Golfove-hriste-u-Beleku.jpg

Plavání

Vyzkoušejte koupání u nádherných pláží podél středozemního pobřeží. Ty nejkrásnější jsou v letoviscích Isuz, Patara a Ölüdeniz.

Plachtění a jachting

Prozkoumejte středomořské pobřeží na lodi. Uvidíte kouzelné zátoky a zálivy i malebné turecké přístavy. Za návštěvu určitě stojí Izmir, Cesme, Kusadasi, Bodrum, Marmaris, Fethiya a Antalya.

Potápění

Potápění je možné jen ve vybraných oblastech. Tam, kde po staletí pod hladinou moře zůstaly historické památky, je potápění zakázáno. Doporučujeme objevit podvodní svět v okolí středozemního letoviska Kas. Mnoho potápěčských obchodů najdete v Kasu a Bodrumu, kde je i několik potápěčských škol.

Nakupování a utrácení

V turistických centrech mají obchody otevřeno každý den od 9 do 23 hodin, v hlavní sezoně i déle. Kromě marketů jsou ceny zpravidla smluvní a je možné platit eury či dolary. Kreditní karty přijímá většina obchodů.

Turecké bazary

Páteří tureckého obchodu jsou bazary, kde seženete vše od koření přes suvenýry až po oblečení. Většinou se nacházejí v každém velkém letovisku.

Suvenýry z Turecka

Koberce

Překrásné turecké koberce jsou vyráběny ručně a vázány dvojitými uzly. Ty nejvzácnější jsou z pravého hedvábí. Nikdy ale nepatří na zem, nýbrž zdobí zeď. Dnešní koberce jsou zhotoveny z různých materiálů jako hedvábí, vlna či bavlna a liší se od sebe pestrostí vzorů i úrovní zpracování. Cenu koberce určuje jeho stáří, kvalita použitého materiálu a barviva, výjimečnost vzorů i těsnost vazby.

Keramika a porcelán

Počátky výroby keramiky a keramických dlaždic spadají do období příchodu Seldžuků. Teprve ve 20. století prošla celá produkce modernizací. Dnes patří keramika a porcelán z Kütahye k nejžádanějšímu zboží z celého Turecka.

turecko-O-zabavu-je-v-Turecku-velmi-dobre-postarano.jpg

Měděné a mosazné zboží, kov a dřevo

Na některých tržnicích najdete pěkné tepané talíře, mísy i džbány na vodu různých velikostí, čajové konvice, džezvy na přípravu turecké kávy, lampy, svícny a samovary. Pokud chcete do takovýchto měděných nádob ukládat potraviny, musí být uvnitř pocínované. Pravé turecké výrobky se od dovozových poznají podle charakteristického znaku osmanských sultánů. Dalšími typickými suvenýry jsou jemné dřevořezby, vykládaná pouzdra na cigarety, šachovnice a desky na vrhcáby zvané tavla.

Šperky, zlato, stříbro a onyx

V Turecku je zlatníků a klenotníků celá řada. Pravé šperky a zlato doporučujeme nakupovat jen v obchodech s příslušným certifikátem. Zlaté a stříbrné výrobky by měly mít punc ryzosti. Z onyxu, resp. z alabastru se vyrábějí popelníky, vázy, šachové sady, misky, kalíšky na vejce i samotná ozdobná vejce.

Restaurace a spropitné

Restaurace všech kategorií jsou po celém Turecku. V každé oblasti se můžete těšit na vynikající speciality, o nichž si více přečtěte v sekci „Gastronomie“.

Spropitné neboli bakšiš je vyjádřením míry spokojenosti s poskytnutými službami. Obvykle se nechává v restauracích ve výši zhruba 10 % z celkového účtu, drobné se dávají i hotelovým nosičům (asi 1 € za každé zavazadlo), pokojským (okolo 5 € za celý týden) a masérům v tureckých lázních (kolem 2 €). V mnoha tureckých hotelech, převážně typu „all inclusive“, jsou v restauracích a na recepcích umístěny speciální označené boxy (TIPS) na spropitné pro tamní personál.

Zábava a noční život

V letoviscích podél Středozemního a Egejského moře nebudete mít problém najít diskotéku nebo taneční klub. Během letních nocí můžete tančit a bavit se až do ranních hodin.

Turecké státní svátky

1. leden – Nový rok

23. duben – Den národní svrchovanosti a Den dětí (výročí prvního zasedání tureckého Národního shromáždění roku 1920 je také dětským dnem, kdy se pro děti pořádají různé akce)

19. květen – Den sportu a mládeže (u příležitosti výročí narození prvního tureckého prezidenta Atatürka se pořádají různé sportovní a kulturní akce)

30. srpen – Den velkého vítězství (výročí vítězství republikánských vojsk nad řeckými okupanty u Dumlupinaru během války o nezávislost Turecka roku 1922)

29. říjen – Den republiky (výročí Atatürkova vyhlášení republiky v roce 1923)

10. listopad – Výročí Atatürkova úmrtí (přesně v 9.05 se v celé zemi zastaví na jednu minutu život, aby si celé Turecko připomnělo ztrátu svého velkého státníka)

Náboženské svátky

Svatý měsíc (ramadán) – devátý měsíc islámského kalendáře znamená měsíc půstu. Každý věřící muslim by se měl od svítání do soumraku zdržet konzumace jídla, pití, kouření a smyslových požitků. Výjimka se vztahuje na děti, těhotné ženy, nemocné a seniory. Dvacátý sedmý den ramadánu přichází „Rozhodující noc“ (Kadir Gecesi), kdy byl Mohamedovi poprvé zvěstován Korán. Touto nocí se završuje období půstu. V turistických oblastech Turecka se život během ramadánu významně nemění.

Ramazan Bayrami (Sladký svátek, nazývaný také „Cukrová slavnost“) – jde o třídenní tradiční oslavu konce ramadánu. Svůj název získala podle dětí, které chodí po domech a dostávají sladké pamlsky. V tuto dobu se rodiny navštěvují a lidé se vzájemně obdarovávají.

Kurban Bayrami („Slavnost obětování“) – nejvýznamnější událost muslimského roku trvající obvykle čtyři až pět dní. Připomíná událost, kdy na hoře Moria chtěl Ibrahim obětovat svého syna Ismaela (viz biblický příběh o Abrahámovi a Izákovi). Každá rodina, která si to může dovolit, koupí ovci či jehně, zvíře je obětováno a část masa i kůže věnována chudým nebo charitě.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím