Počasí v Athénách: kdy jet?

Na poznávací dovolenou vyrazte do Athén na jaře nebo na podzim

Ideální doba pro návštěvu Athén je od března do května a od září do listopadu. Počasí je v této řecké metropoli v jarních a podzimních měsících příjemné na prohlídku památek i procházky po městě. Nevadí-li vám chladnější počasí, vyrazte za antickými skvosty klidně i v zimě, počítejte ale s možností srážek.

Athény dělí od pobřeží pouhých pár kilometrů, přesto jsou jedním z nejteplejších měst v Evropě. V létě nejsou v centrální části výjimkou teploty přesahující 40 °C, navíc většina turistů si pro cesty do Athén vybírá právě dusné léto, kromě veder se tak budete muset potýkat i s davy lidí.

Hlavní sezóna: duben až květen a září až říjen

Vedlejší sezóna: červen až září

Teplota Athény

Průměrná nejvyšší teplota vzduchu v Athénách je od dubna do května: 21-26 °C, od září do října: 24-29 °C.

Podnebí v Athénách: z jara a na podzim ideální, v létě k padnutí

Zima je mírná, denní teploty málokdy klesají pod 13 °C. Plánujete-li pobyt v Athénách od prosince do února, připravte se na vysokou pravděpodobnost deště, na druhou stranu ani vyloženě slunečných dnů není málo.

Jarní počasí je z počátku chladnější. V březnu průměrné teploty v Athénách připomínají ještě zimu, v dubnu až ale překračují dvacítku a v květnu už se ohřejete na letních 26 °C. I v Athénách se na jaře probouzí příroda, a tak se před letními suchy můžete těšit i z rozkvetlých parků. Určitě se vyplatí myslet na větrovky, jelikož vítr fouká od pobřeží poměrně silně.

Léto by se dalo v Athénách označit za malé stěhování národů. Zatímco turisté do Athén míří ve velkém, nemalá část Athéňanů uniká z rozpáleného města k pobřeží a do menších vesnic, přestože v letních měsících probíhá v metropoli celá řada festivalů a kulturních akcí. Průměrné letní teploty se derou k 38 °C, běžně ale překračují i 40 °C. Letní výheň nezchladí ani déšť, jelikož od června do září v podstatě vůbec neprší.

Ještě v září je počasí v Athénách vyloženě letní. Teploty se drží okolo třicítky, koncem měsíce se objevují první deště. Podzim není příliš znát ani s nástupem října, kdy se ochladí na příjemných 24 °C. V listopadu spadne rtuť teploměru na 18 °C, množství srážek se naopak významně zvyšuje.

Co s sebou do Athén na poznávací zájezd

Pokud se rozhodnete vyjet si do Athén přes léto, nemělo by vám chybět co nejpohodlnější vzdušné oblečení, klobouk a sluneční brýle. Brzy na jaře užijete větrovku, lehčí svetr a tenkou mikinu.

Bude se vám ještě hodit: 

  • pevná obuv na výlety,
  • na jaře a na podzim deštník nebo pláštěnka,
  • šátek, případně nákrčník pro větrné dny.

Počasí v ostatních letoviscích Řecka

Podívejte se také, jaké počasí vládne dalším řeckým ostrovům a destinacím na pevnině.

Počasí na řeckých ostrovech