1. Fischer.cz
  2. Řecko
  3. Kos
  4. Podnebí a počasí

Počasí na Kosu: kdy jet?

Za sluncem a koupáním nejlépe od června do poloviny září

Hlavní turistická sezóna na Kosu začíná v červnu a trvá až do poloviny září. Dovolenou na Kosu, ať už jedete do letoviska Kardamena, Marmari či Lambi, si užijete již během jara, kdy se celý ostrov po deštivé zimě zazelená. Pokud upřednostňujete výlety za poznáním, přírodou a památkami nebo sportovní aktivity, přijeďte sem i na konci sezóny.

Hlavní sezóna: červen až polovina září

Vedlejší sezóna: květen a polovina září až říjen

Teploty moře a vzduchu na Kosu

Průměrná teplota moře od června do srpna: 22-24 °C

Průměrná nejvyšší teplota vzduchu od června do srpna: 27-30 °C

Podnebí na Kosu: zamračená zima, projasněné léto

Kos je jedním ze zástupců souostroví Dodekanés, které leží v Egejském moři nadohled od Turecka. Jedním z důvodů popularity ostrova Kos u milovníků rekreace je celoročně příjemné počasí. Převažuje subtropické podnebí typické pro celé Středomoří a dlouhodobá předpověď počítá s roční průměrnou teplotou, zvláště zásluhou teplé zimy, kolem 24 °C.

Zima je nejpochmurnějším obdobím na Kosu. Předpovědi často hlásí vytrvalý déšť, chladnější vítr a průměrné denní teploty mezi 12 a 14 °C, které občas klesají i níže. Sníh je však jevem velmi vzácným a pokud se objeví, okamžitě taje.

Od poloviny března se ostrov těší z jasnějšího nebe a ubývání srážek. Během posledních jarních dnů teploty šplhají k 20 °C a naplno se už projevuje chladnější vítr zvaný meltémi. Více fouká na severu a na jihu ostrova, tedy kolem hlavního města a letoviska Kefalos

Léto je horké a téměř bez mraků. Počítejte s vlnami veder, jejichž maxima dosahují 35 °C. V létě až na velmi vzácné výjimky nikdy neprší. Teplota moře je ještě v červnu trochu chladnější, od července, a hlavně v srpnu, už je ale na koupání ideální.

Podzim začíná od poloviny září, kdy přibývá oblačnosti a přidávají se také srážky.

Co s sebou na Kos, aby vás horké počasí neschvátilo

Na Kosu je v létě třeba počítat s velmi vysokými teplotami, proto je nezbytné chránit si hlavu i oči. Nepodceňujte důležitost brýlí proti slunci a zejména pokrývku hlavy, která je i hezkým letním módním doplňkem. Bude se vám ještě hodit: 

  • lehké a vzdušné oblečení,
  • pohodlná obuv do města, na pláž i do vody,
  • svetr, mikina nebo lehká bunda pro chladnější jarní a podzimní večery,
  • pláštěnka či deštník pro případ náhlých přeháněk.

Počasí v ostatních letoviscích Řecka

Podívejte se také, jaké počasí vládne dalším řeckým ostrovům a destinacím na pevnině: