1. Fischer.cz
  2. Řecko
  3. Samos
  4. Podnebí a počasí

Počasí na Samosu: kdy jet?

Zájezd na Samos objednejte na červen až polovinu září

Láká-li vás koupání v moři a slunění na pláži, rezervujte si pobyt na Samosu v období od června do poloviny září. Pokud jste propadli antickým památkám nebo se těšíte na výlety po ostrově, vyrazte raději už koncem jara, případně na podzim, kdy je počasí skvělé i pro aktivní dovolenou.

Hlavní sezóna: červen až polovina září

Vedlejší sezóna: květen a polovina září až říjen

Teploty moře a vzduchu na Samosu

Průměrná teplota moře od června do srpna: 21-23 °C

Pocasi-N-Samos-more.jpg

Průměrná nejvyšší teplota vzduchu od června do srpna: 30-33 °C

Pocasi-N-Samos-vzduch.jpg

Pocasi-N-Samos-srazky.jpg

Podnebí na Samosu: propršené zimy, suché a tropické léto

Samos leží ve východní části Egejského moře nedaleko od pobřeží Turecka. Tuto oblast charakterizuje typické středomořské podnebí s horkým slunným létem a mírnou deštivou zimou.

Největší příval srážek připadá na zimu, dobu od konce listopadu do března, kdy se projevují bouřky i trvalejší déšť. Průměrné teploty bývají až 15 °C v prosinci a 13 °C v lednu a únoru. Noční teploty jsou samozřejmě nižší, minima mohou klesnout i ke 3 °C. Sníh je poměrně vzácný a mimo vnitrozemí, kde se nachází také nejvyšší hora Mount Kerkis vysoká 1 433 metrů, nikdy nevydrží.

Jaro se připomíná už od poloviny března, kdy začíná příroda kvést. Každým týdnem ustávají deště a vzduch se otepluje. Už v dubnu jsou běžné teploty okolo 20 °C.

S červnem začíná také letní turistická sezóna, která končí až v polovině září. Léto je ve znamení stále slunných dnů a vysokých teplot, které v posledních letech překračují i 40 °C. Horký vzduch mírně ochlazuje severozápadní vítr meltémi, který začíná foukat už v květnu, a odpolední mořský vánek. Teplota moře na Samu je přes léto stabilní, průměrné hodnoty udávají 23 °C, což je vynikající i pro vodní sporty. V létě v podstatě nikdy neprší.

Pokud plánujete navštívit Samos až po letních prázdninách, nemusíte se obávat poklesu teplot. Polovina září se stále ještě považuje za léto a ani konec měsíce nemusí znamenat výraznější změny v teplotách vzduchu a moře. Je ale třeba počítat s tím, že se už mohou objevit bouřky i trvalejší déšť, který bude s podzimem častější.

Co s sebou na Samos v parném létě

Na Samosu mohou v létě dosahovat teploty až extrémních 40 °C. Kromě pravidelného doplňování tekutin a používáním opalovacích krémů s vysokým faktorem nezapomínejte na pokrývku hlavy a sluneční brýle.

Bude se vám ještě hodit: 

  • pohodlné oblečení z lehkých materiálů,
  • kvalitní obuv na pláž i výlety,
  • plavky navíc a boty do vody,
  • pláštěnka nebo nepromokavá větrovka.

Počasí v ostatních letoviscích Řecka

Podívejte se také, jaké počasí vládne dalším řeckým ostrovům a destinacím na pevnině.

Počasí na řeckých ostrovech