Počasí na Krétě: kdy jet?

Na dovolenou na Krétu ideálně od června do poloviny září

Nejlepší doba pro letní dovolenou u moře na Krétě je červen až polovina září. I v říjnu je sice moře ještě vyhřáté, ale dny už jsou kratší a začínají se objevovat první dešťové přeháňky.

Pokud jsou vaším cílem antické památky, doporučujeme návštěvu Kréty na jaře. V dubnu a květnu už bývá hezky, příroda je v plném květu a teploty jsou pro výlety tak akorát. Pro poznávací dovolenou na Krétě je vhodný i podzim, příroda je ale po horkém létě vyprahlá.

Hlavní sezóna: začátek června až polovina září

Vedlejší sezóna: květen a polovina září až říjen

Teplota Kréta: kolik má moře a vzduch?

Průměrná teplota moře od června do srpna: 21-24 °C

Pocasi-N-Kreta-more.jpg

Průměrná nejvyšší teplota vzduchu od června do srpna: 27-29 °C

Pocasi-N-Kreta-vzduch.jpg

Pocasi-N-Kreta-srazky.jpg

Podnebí na Krétě: ve znamení slunce a teplého klima

Počasí na Krétě, největším z řeckých ostrovů, se vyznačuje mírnou, deštivou zimou a horkým, slunečným létem. Kréta představuje se svými průměrně 300 slunečnými dny v roce jeden z nejslunnějších ostrovů ve Středomoří. Leží ostatně nejjižněji ze všech řeckých ostrovů a podnebí nad ní patří do subtropického pásu.

zimě, od prosince do poloviny dubna, bývají teploty mírné, nejnižší se pohybují průměrně okolo 9 až 11 °C, nejvyšší mezi 16 a 18 °C. Fouká chladný vítr a často prší. Sníh je v nížinách spíše vzácností a také teploty málokdy klesnou k bodu mrazu. Ve vyšších polohách se objevuje sníh častěji.

Na jaře se ráz počasí změní. Od května svítí slunce podstatně déle, déšť přichází zřídka a teploty se pomalu šplhají nahoru. V tomto období také začíná foukat meltémi, silnější vítr ze severozápadu, který je na jižním pobřeží mírnější a v létě ulevuje od horka.

Přes hlavní letní sezónu mohou z Afriky přecházet vlny veder a teploty vzduchu stoupat až 35 °C na pobřeží a k 40 °C ve vnitrozemí. Horký pouštní vzduch a červený prach přináší z jihu africký vítr scirocco, zvaný někdy také lívas nebo libyjský. V létě málokdy spadne jediná kapka vody a moře je krásně prohřáté. Na koupání je voda optimální od července do září, v červnu a v říjnu mívá průměrně okolo 22 °C, což je ale stále ještě přijatelné nejen pro otužilejší plavce.

Všechna význačná letoviska (Gouves, Ierapetra, Amoudara, Chersonissos, Rethymnon atd.) se nacházejí u mořského pobřeží a během letních měsíců v nich panuje výtečné počasí.

Podzim nastává od poloviny září a nese s sebou postupné přibývání srážek. Ještě v říjnu se ale mohou teploty dostávat až k 24 °C.

Co s sebou na Krétu do každého počasí?

Teploty a množství srážek mohou být na Krétě velmi rozdílné, což pocítíte zejména při výletech po ostrově. Určitě neuděláte chybu, když si zabalíte i oblečení s dlouhým rukávem, šátek a teplejší ponožky. Bude se vám ještě hodit:

  • lehké oděvy optimálně z přírodních materiálů,
  • pokrývka hlavy, sluneční brýle,
  • svetr, mikina nebo lehká bunda na večer, cestujete-li mimo nejvyšší letní sezónu,
  • větrovka, deštník a pláštěnka,
  • obuv do vody a pevná obuv na výlety.

Počasí v letoviscích Řecka

Podívejte se, jaké počasí vládne dalším řeckým ostrovům a destinacím na pevnině: