Aktivity a zábava na Turecké riviéře

01-Turecko-Turecka-riviera-Je-libo-trochu-adrenalinu-Na-Turecke-riviere-zadny-problem.jpg

Co by to bylo za riviéru, kdyby na ní chyběly široké možnosti zábavy, oddechu a nakupování. Přečtěte si více o tom, jak je oblast jižního Turecka připravena na turisty chtivé různorodých aktivit, suvenýrů i pohodové relaxace.

Sport a pohyb na Turecké riviéře

Golf

Oblast Beleku se v současné době těší popularitě u většiny golfistů. Celá řada golfových klubů a pětice profesionálních hřišť doplněných nádhernými písečnými plážemi a věčně zelenými piniovými lesíky vytváří z Turecké riviéry skvělé místo pro zkušené hráče i úplné začátečníky.

Na nejznámějším z hřišť v Beleku, National Golf Clubu, se konají též mezinárodní turnaje. Svými parametry (18 jamek, 72 par, délka 6 232 metrů) předčí všechna očekávání milovníků golfu.

Turecké lázně

Jednou z nejpříjemnějších tureckých tradic jsou parní lázně hammam. Turecké lázně skýtají požitek nejen fyzický, ale i vizuální, jsou to většinou překrásně zdobené místnosti, v nichž je potěšením odpočívat. Po zahřátí těla následuje procedura drhnutí lufou a olivovým mýdlem, při níž se pokožka zbaví odumřelých buněk. Po lázni následuje masáž zakončená relaxací.

Plachtění a jachting

Užijte si Tureckou riviéru z lodě. Čekají na vás magické zátočiny i ruch četných přístavů jako Side nebo Kemer.

Potápění

Potápět se můžete pouze ve vymezených zónách, kde nehrozí kontakt se starověkými památkami. Obzvláště vyhlášené je letovisko Kas jihozápadně od Antalye, kde fungují také potápěčské obchody a školy.

Plavání

Koupání, plavání, šnorchlování a další vodní radovánky si můžete vychutnávat ve všech střediscích Turecké riviéry.

Nakupování a utrácení na Turecké riviéře

V turistických střediscích mají obchody otevřeno každý den od 9 do 23 hodin, v hlavní sezoně i déle. Páteří tureckého obchodu jsou bazary, kde seženete vše – od koření přes suvenýry až po oblečení. Většinou se nacházejí v každém velkém turistickém centru.

Kromě marketů jsou ceny zpravidla smluvní a je možné platit eury či dolary. Kreditní karty přijímá většina obchodů. Při nákupu suvenýrů v orientálních bazarech a u stánků doporučujeme smlouvat, naopak v obchodech s potravinami nebo v restauracích se obvykle nesmlouvá.

Nejlepší ceny dostanete přímo u výrobce v jeho dílně, ale i v lepších obchodech se dá zboží usmlouvat na 60 nebo dokonce 30 procent z původní ceny. Často platí, že pokud koupíte více zboží, máte právo na slevu.

Suvenýry

01-Turecko-Turecka-riviera-Oddechova-zona-Eftalia-Island.jpg

Koberce

Ručně vyráběné turecké koberce z hedvábí, vlny nebo bavlny slouží k výzdobě stěn a zdí. Odlišují se pestrostí vzorů, kvalitou a samozřejmě cenou, kterou určuje řada faktorů jako těsnost vazby, rok výroby či použitá barviva.

Keramika, porcelán

Keramika, keramické dlaždice a porcelán z Kütahye se řadí k nejoblíbenějším tureckým suvenýrům.

Kov, měděné a mosazné zboží

Měděné nádoby zahrnující mísy, tepané talíře a džbány na vodu sloužící k ukládání potravin musí být uvnitř pocínované. Punc pravosti dokládá typický znak osmanských sultánů.

Výrobky ze dřeva

Neobyčejně oblíbené jsou jemné dřevořezby, ozdobná pouzdra na cigarety a desky na vrhcáby tavla.

Šperky, zlato, stříbro, onyx

Pravé šperky a zlato kupujte na Turecké riviéře výhradně v obchodech s příslušným certifikátem.

Restaurace na Turecké riviéře

Na Turecké riviéře najdete restaurace všech kategorií. Jídlo je poměrně levné. Například oběd pro dva stojí přibližně 50 dolarů, dobré, jednoduché jídlo pořídíte za cenu kolem 30 dolarů. Lehkou svačinku si můžete dát za méně než 20 dolarů. Za ryby zaplatíte většinou více než za maso. Káva i čaj jsou levné, importovaný alkohol je mnohonásobně dražší než místní.

Spropitné neboli bakšiš se obvykle nechává v hodnotě přibližně 10 procent z celkového účtu. Zákazník tak vyjadřuje svou (ne)spokojenost s poskytnutými službami. Drobné, asi 1 euro za každé zavazadlo, se dávají i hotelovým nosičům, pokojským okolo 5 eur za celý týden při odjezdu a 2 eura masérům v tureckých lázních.

Zábava a noční život na Turecké riviéře

K největším atrakcím Turecké riviéry patří:

V letoviscích podél Středozemního moře nebudete mít problém najít diskotéku nebo taneční klub. Během letních nocí můžete tančit a bavit se až do rána. Státní svátky se na Turecké riviéře slaví stejně jako v ostatních regionech Turecka.