Unikátní zubačka, olympiáda, turistika a jiné aktivity na Peloponésu

Nádherná příroda a takřka nekonečný výběr památek na slavnou minulost, to jsou hlavní taháky Peloponésu. V součtu s bohatým sportovním zázemím jednotlivých ubytovacích resortů, krásnými klidnými plážemi a rušnými městy to z něj dělá mimořádně lákavé místo k prožití aktivní, z velké části poznávací dovolené.

Turistika v peloponéské přírodě

Kvalitní oblečení, dobré vybavení a něco kilometrů zkušeností si vyžadují túry po horách Peloponésu. Odměnou vám bude doslova božská krajina, absence davů návštěvníků a neopakovatelné zážitky. Typický příklad představuje nejvyšší pohoří Taigetos na jihu, jehož přechod je kvůli náročnému terénu a nedostatku značených cest vhodný pouze pro zdatné turisty.

Recko-14-Pelopones-Nadherna-krajina-kolem-mesta-Pylos-na-jihu-Peloponesu.jpg

Masiv Chelmos vypínající se nad Kalavrytou je ke svým návštěvníkům přeci jen vstřícnější. A výlet k vodopádu Mavroneri na bájné říčce Styx pod nejvyšší horou Aroania skutečně stojí za to. Stejnými superlativy lze ohodnotit i jeskynní systém Spilio ton Limnon (Jeskyně jezer) v náhorní plošině Apanókambos s propastmi a podzemními jezírky. Litovat nebudete ani výletu k romantickému jezeru Vouliagmeni u Korintské šíje.

Historické památky Peloponéského poloostrova

Zdá se téměř nemožné vyjmenovat všechny zajímavé pamětihodnosti, které můžete na Peloponésu vidět. Velká část z nich pochází z antické éry, další (jako hrady Palamidi, Methoni či Monevasia) vznikly ve středověku. Z těch nejznámějších si nenechte uniknout:

 • Agias Lavras – klášter u Kalavryty s památníkem národně-osvobozeneckého boje Řeků.
 • Apollónův chrám v Bassai (UNESCO).
 • Delfy – nejslavnější věštírna starověkého Řecka, nachází se ve Fókidě mimo Peloponés (UNESCO).
 • Epidauros – chrám boha Asklépia (UNESCO).
 • Chlemoutsi – francká pevnost z roku 1220 na západě poloostrova.
 • Kalavryta – památník vyhlazení městečka nacisty.
 • Mega Spileou – prý nejstarší klášter v Řecku, ukrývá vzácnou ikonu Panny Marie.
 • Mykény – středisko první řecké civilizace po zániku mínojské kultury na Krétě (UNESCO).
 • Olympie – dějiště starověkých olympijských her nedaleko Pyrgu a západního pobřeží se stadionem, posvátným hájem Altis, Diovým palácem či archeologickým muzeem (UNESCO).
Recko-14-Pelopones-Areal-staroveke-Olympie-na-Peloponesu.jpg

Technické atrakce

Přestože Peloponés působí především jako agrární region, najdete tady několik nevšedních důkazů dovednosti lidských rukou. Nejstarší z nich je Korintský průplav, který z Peloponésu vlastně udělal ostrov, neboť ho přetnutím Korintské šíje oddělil od kontinentální řecké pevniny.

Most Charilaose Trikoupise z Ria do Antiria, otevřený teprve v roce 2004, naproti tomu Peloponés se zbytkem Řecka spojuje. Korintský záliv překonává asi 60 kilometrů od jeho ústí do Jónského moře.

Největším zážitkem se však určitě stane jízda kalavrytskou ozubnicovou dráhou z Diakofta do Kalavryty. A to nemusíte být ani náruživými milovníky železnic, ani malé děti.

Peloponés a jeho města

Větší města leží hlavně na mořských březích, jen výjimečně se rozkládají v hornatém vnitrozemí. Pokud toužíte po opravdovém velkoměstě, není to po dálnici A8 daleko do řecké metropole Atén (z Korintu cesta trvá asi 50 minut). Co vás tedy čeká v největších peloponéských městech?

 • Korint – akropole Akrokorint, Korintský kanál, archeologické naleziště Isthmia,
 • Patras – památník metropolity Germanose, francko-byzantská pevnost, kostel Agios Andreas,
 • Pyrgos – divadlo Apollon, kostel svatého Athanasia, obecní trh,
 • Rio – pevnost, dlouhověký platan, kostel Panagia Trypiti,
 • Sparta – ruiny starověké Sparty, „Leonidasův hrob“, archeologické muzeum,
 • Tripolis – katedrála Agios Vasilios, rodný dům básníka Kostase Karyotakise, socha generála Kolokotronise.
Recko-14-Pelopones-Peloponeske-mesto-Napflio.jpg

Nákupy a suvenýry

Velkých nákupních galerií funguje v peloponéských městech poskrovnu, potraviny a další produkty každodenní potřeby seženete v moderních supermarketech. Městečka zato ukrývají celou řadu roztomilých obchůdků, rušných trhů a krámků s rukodělnými výrobky. Příkladem budiž farmářský trh v Kalamatě, umělecký shop Silo Art Factory s nádhernou ručně vyráběnou keramikou v Mykénách, obchod se suvenýry Deximi v Methoni či stylový butik Green & Blu v Kyparissii.

Noční život

Řekové milují tanec, oslavy a festivaly. Nejinak tomu je i na Peloponésu, kde se celé léto i po zbytek roku konají rozmanité kulturní a společenské akce, často propojené se svátky patronů a svatých nebo se státními svátky. Hotelové komplexy navíc jsou mají bary, diskotéky a amfiteátry k pořádání živých vystoupení, karaoke show a animačních večerů.