Geografie ostrova Fuerteventura. Poloha, povrch, populace

Fuerteventura dosahuje (včetně přilehlého ostrova Lobos) rozlohy 1 660 kilometrů čtverečních a má stejně jako ostatní Kanárské ostrovy vulkanický původ. V současnosti však již žádná aktivní sopka na Fuerteventuře není.

Kde je Fuerteventura? Na okraji Atlantiku

Kde se nachází Fuerteventura? Leží v Atlantském oceánu mezi Gran Canarií a Lanzarote, od břehů Afriky ji dělí pouhých 100 kilometrů. A od pobřeží Španělska, ke kterému administrativně patří, dokonce 1 200 kilometrů.

Pobřeží Fuerteventury

Pohled na mapu Fuerteventury a její zeměpis

Fuerteventura se dělí na dvě části, které propojuje 5 kilometrů široká šíje Istmo de la Pared. Rozdělení pochází z dávné historie, kdy existovala dvojice království Maxorata a Jandía. Na hornatém poloostrově Jandía na jihu jsou krásné, široké, zlatavé pláže.

Největší část plochy ostrova zabírá oblast Maxorata s centrální širokou nížinou, západním řetězcem hor a malou vrchovinou na východě, přecházející v rozlehlé písečné pláže o souvislé délce kolem 20 kilometrů. K nejromantičtějším z nich patří Playa de Barlovento.

Nejvyšší hory ostrova Fuerteventura

Název  Výška (m n. m.) Nejbližší letovisko  Nejbližší atrakce
Pico de la Zarza 807 Jandía Malebná víska Cofete
Gran Montaňa 711 Caleta de Fuste Historické město Antigua
Montaňa del Cardón 695 Costa Calma Letovisko Las Playitas
Montaňa de la Muda 691 El Cotillo Duny v Corraleju

Obyvatelstvo Fuerteventury

Velikost populace na Fuerteventuře dosahuje kolem 120 tisíc obyvatel. Největším a zároveň hlavním městem je Puerto del Rosario. Kanárské ostrovy patří politicky, kulturně, jazykově i katolickým vyznáním ke Španělsku, svým původem se ale zdejší obyvatelé od Španělů velmi liší.

Pohled z nejvyšší hory ostrova Pico de la Zarza.

Obyvatelé Fuerteventury rádi pomáhají turistům a na oplátku očekávají, že turisté budou respektovat jejich tradice a mravy. Velice dobře zareagovali na příval rekreantů a přizpůsobili se, ovšem hodně z původního způsobu chování si zachovali. Velkou roli u nich hraje nenucenost, zvláště, co se týče času. Každý den od 13 do 16 hodin přísně dodržují siestu.

Ekonomika Fuerteventury je plná rajčat a turistů

Hospodářství Fuerteventury po dlouhá léta dominovalo zemědělství. Problém však představoval nedostatek vody. V 19. století se na ostrově začala pěstovat rostlina obsahující sodu pro výrobu mýdla. A na opunciích se chovaly mšice červce nopálového (košenila – cochinilla), z jehož samiček se vyrábělo červené barvivo pro textilní průmysl a umělecké malířství.

Dnes představují nejdůležitější plodinu na ostrově rajčata. Dříve tvořil význačný zdroj obživy místních obyvatel rybolov a chov koz, dnes už se ale obojí dostává do pozadí. Hlavním článkem hospodářství se stal cestovní ruch.