Geografie Andalusie a Costa del Sol

Poloha Andalusie a Costa del Sol

Andalusie je španělský region větší než Česká republika rozložený na jihu Pyrenejského poloostrova. Severní hranice má společné s dalšími španělskými regiony Extremadura a Kastilie-La Mancha, východní s Murcií a západní s Portugalskem. Na jihu hraničí se Středozemním mořem a britským Gibraltarem, na jihozápadě ho omývá Atlantský oceán.

Pobřežní pás Costa del Sol se táhne od útesů v oblasti Maro na východě až po Punta Chullera na západě. Východně na něj navazuje Costa de Almería, západně Costa de la Luz. Do oblasti patří města Almunecar, Benalmádena, Casares, Estepona, Frigiliana, Fuengirola, Málaga, Manilva, Marbella, Mijas, Nerja, Rincón de la Victoria, San Pedro de Alcántara, Torremolinos, Torrox a Vélez-Malaga.

Povrch Andalusie a Costa del Sol

Andalusie je země plná přírodních kontrastů. Ve vnitrozemí vás uchvátí přírodní scenérie se zelenými pahorky a rozlehlými přírodními rezervacemi. Vévodí jim nejvyšší pohoří španělské pevniny Sierra Nevada se zasněženými vrcholky a 3 478 metrů vysokým Mulhacénem.

Spanelsko-01-Andalusie-Cizi-kapka-v-andaluske-krajine-Vylet-na-Gibraltar-ovsem-vrele-doporucujeme.jpg

Na severu se táhne pohoří Sierra Morena a na východě Sierra de Segura. Na jihu se vypíná Cordillera Penibética. Nížinaté oblasti se nachází převážně kolem řeky Guadalquivir. Pobřeží na jihu vyniká rozmanitostí – narazíte tu na nádherné pláže, útesy, ústí řek, zálivy i písečné duny.

Obyvatelstvo Andalusie

V celé Andalusii žije přes 8 miliónů obyvatel a její metropolí je Sevilla (1 mil. obyvatel). Další velká města jsou Córdoba, Granada, Málaga, Cádiz či Almería. Pro obyvatele Andalusie je velice důležité náboženství (převážně katolické). Na pobřeží stojí velké množství kostelů, v nichž se v sobotu a v neděli konají bohoslužby.

Andaluská ekonomika

Andalusie se kromě cestovního ruchu zaměřuje zejména na rostlinnou výrobu, konkrétně na pěstování obilnin, oliv a vinné révy. Největším přínosem je však pro Andalusii pěstování ovoce a zeleniny. Významná je také produkce vepřového a hovězího masa, drůbeže a mléka.

V průmyslu si nejlépe vedou malé a střední podniky, které v posledních letech vykazují nejvyšší nárůst počtu pracovních míst. Mezi důležitá průmyslová odvětví patří automobilový, chemický, potravinářský a strojírenský průmysl.