Turistika, nakupování, sport a další aktivity v Dalmácii

Užijte si dovolenou na dalmatském pobřeží naplno. Kromě pobytu na pláži vás čeká výběr z celé řady aktivit a zajímavých akcí, ostatně inspirujte se v našich tipech.

Sportem a pohybem ku zdraví na dovolené v Dalmácii

Není nic jednoduššího, než si v Dalmácii vybrat sport podle své chuti. Ve větších městech a u hotelových komplexů jsou k dispozici tenisové kurty, venkovní i kryté bazény, multifunkční hřiště a půjčovny sportovního vybavení.

Dalmacie-zabava-1.jpg
Užít si můžete fitness, cyklistiku či in-line bruslení. Bohatstvím samozřejmě kypí nabídka vodních sportů zahrnující potápění a šnorchlování, plavání nebo rybolov na Vranském jezeře. Každého, kdo holduje adrenalinové zábavě, osloví například:

  • Bungee jumping ze „starého“ Maslenického mostu nad řekou Zrmanja blízko Zadaru
  • Windsurfing mezi poloostrovem Pelješac a ostrovem Korčula v Pelješském kanále
  • Kiting v deltě řeky Neretva nedaleko Gradacu
  • Jachting v oblasti Biogradu

Turistika a treking po Dalmácii

Hornatá krajina Dalmácie doslova svádí k pěším výletům do kopců, k vodopádům a za dalšími jedinečnými přírodními útvary. Zároveň je třeba upozornit na náročnost většiny horských túr v letním období kvůli horkému počasí, velkému převýšení, nejistému značení cest a minimu odpočinkových bodů, především chat s občerstvením.

Nejvíce návštěvníků každoročně přitahuje čtveřice dalmatských národních parků (Kornatské ostrovy, Krka, Mljet, Paklenica). Zajímavých míst vhodných k poznávání a trekingu však tady objevíte daleko více. Příkladem budiž Sveti Jure (1 762 m n. m.), nejvyšší bod masivu Biokovo (dostupný z Makarské) a Veliki Kabal (1 339 m n. m.), nejvyšší bod Mosoru (dostupný z Omiše).

Historické památky Dalmácie

V dalmatských dějinách se mísí vliv mnoha kultur – od Římské a Byzantské říše přes Benátskou republiku a Habsburskou monarchii až po různé chorvatské státní útvary. Svědčí o tom nespočet památek, které byste si neměli nechat uniknout.

KULTURNÍ PAMĚTIHODNOSTI DALMÁCIE

Název Umístění Rok vzniku Poznámka
Staré Město s hradbami Dubrovník 12. až 17. století Součást UNESCO
Královská pevnost Lokrum Přelom 18. a 19. století  
Kostel sv. Kříže Nin 9. století Nejmenší katedrála světa
Staré Město Primošten 16. až 18. století  
Diokleciánův palác Split 4. století Součást UNESCO
Planina Stari Grad Hvar Starověk Součást UNESCO
Stonská pevnost s hradbami Pelješac 14. a 15. století  
Katedrála sv. Jakuba Šibenik 15. století Součást UNESCO
Pevnost Kamerlengo Trogir 15. století  
Katedrála sv. Anastázie Zadar 12. a 14. století Zvonice s vyhlídkou

Zábava v Dalmácii

I přes délku mořského pobřeží a množství prázdninových letovisek nabízí Dalmácie pouze jediný vodní svět, Aquapark Solaris ve stejnojmenném hotelovém resortu Solaris poblíž Šibeniku.

Dalmacie-zabava-2.jpg

Nakupování a utrácení v Dalmácii je snadné

Nakoupit cokoliv z produktů běžné denní spotřeby není v Dalmácii žádný problém. V provozu jsou menší obchůdky i mezinárodní řetězce, ve Splitu, Šibeniku a Zadaru vás čekají nově vybudované nákupní galerie. Určitě zajděte do některého z lokálních supermarketů Konzum, Mercator, Pevec, Plodine, Tommy či Studenac, v nichž seženete typické chorvatské výrobky.

Pestrým nočním životem a zábavou žije nejen Split

Slavnosti, festivaly (často v rámci oslav chorvatských státních svátků), veřejná vystoupení a koncerty, umělecké přehlídky, diskotéky, kluby a hospody – nic z toho nechybí ani na dalmatském pobřeží. K nejpopulárnějším se řadí:
  • Diskotéka Saturnus v letovisku Zaton u Zadaru
  • Tradiční vodická slavnost Vodička fešta na začátku srpna
  • Obří techno festival Ultra Europe ve Splitu
  • Zadarský festival Úplňková noc (Noć punog mjeseca)
  • Historické slavnosti Dny Diokleciána ve Splitu
  • Mořské akvárium a muzeum námořnictví ve Vodici